Tylko jedna transakcja w łańcuchu może być uznana za „ruchomą” i korzystać ze stawki zero proc. Do pozostałych, zwanych „nieruchomymi”, stosuje się stawkę właściwą dla dostawy krajowej.
Transakcje łańcuchowe są specyficznym rodzajem dostaw, w których uczestniczą co najmniej trzy podmioty, lecz towary są transportowane bezpośrednio między pierwszym a ostatnim podmiotem w łańcuchu. Niejednokrotnie transakcje łańcuchowe mogą powodować wątpliwości, jeśli chodzi o sposób ich opodatkowania. Niniejszy artykuł przybliży kwestię jak powinna zostać opodatkowana dostawa łańcuchowa. Kwestie te zostaną zaprezentowane na przykładzie polskiej spółki, która sprzedaje towar spółce francuskiej. Towar przewożony będzie bezpośrednio od polskiej spółki na Łotwę do podmiotu, który kupi towar od francuskiej spółki. Transakcja zostanie rozpatrzona w dwóch wariantach, tzn. gdy:
– organizatorem transportu będzie spółka francuska oraz
– transport będzie organizować spółka łotewska.
Rozpatrując transakcje, w których występują co najmniej trzy podmioty, trzeba mieć na uwadze zmiany związane z wdrożeniem do polskiego porządku prawnego dyrektywy Rad…
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów “Rzeczpospolitej”
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym eksk … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS