“Temperatury wody w Bałtyku oraz jeziorach wciąż umożliwiają przyjemną kąpiel” – czytamy na oficjalnym profilu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w serwisie X. W niektórych jeziorach również jest ciepło.
Pogoda wciąż zachęca do kąpieli
Według danych zaprezentowanych przez IMGW obecnie nad morzem najcieplej jest w rejonie Zalewu Szczecińskiego. O godz. 8:00 w Trzebieży woda miała 22,7 st. C, zaś w Międzyzdrojach i Świnoujściu odpowiednio: 22 i 21 stopni.
Podobne temperatury zanotowano w jeziorach Pojezierza Szczecińskiego, z najcieplejszym jeziorem Sławianowskim na czele (23 st. C). Z kolei na Pojezierzu Mazurskim najcieplej było w jeziorach Selmęt Wielki i Jeziorak (22,3 st. C).
Ciepłą wodą mogą się również cieszyć przebywający obecnie nad Zatoką Gdańską: w Gdańsku, Gdyni, Helu i Pucku temperatura wyniosła 21 stopni.
Nie wszędzie jednak jest tak samo ciepło. W okolicach Darłowa wystąpił tak zwany upwelling, czyli zjawisko podnoszenia się zimnych wód z głębin ku powierzchni. Dlatego też morska woda w tym rejonie miała zaledwie 12 stopni Celsjusza.
Ochłodzenie postępuje
Poniedziałek jest wyraźnie chłodniejszy od poprzednich dni, w których mieliśmy do czynienia z upałem w wielu miejscach kraju. Miniony weekend był gorący, a największy upał panował w Słubicach, gdzie było 32,3 st. C.
Jak informuje IMGW, obecnie na zachodzie temperatura nie przekracza 20 stopni, a najcieplej było w Rzeszowie, gdzie zanotowano 26,6 st. C.
Specjaliści podkreślają, że w najbliższych dniach do Polski będzie napływać “wilgotniejsze i coraz zimniejsze powietrze”. W związku z tym trzeba się spodziewać większej ilości deszczu.
Niezależnie od postępującego ochłodzenia i pogorszenia pogody nie ma wątpliwości, że za nami wyjątkowo gorące lato. Najlepiej widać to po ilości dni upalnych, czyli takich, w których zanotowano temperaturę co najmniej 30 stopni.
W Opolu takich dni było 31, w Rzeszowie tylko o dwa mniej (29), a w Warszawie: 24. “Oznacza to, że właśnie kończy się jedno z najbardziej upalnych lat w historii pomiarów temperatury w Polsce” – podkreślają specjaliści z IMGW.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS