A A+ A++

Pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień i szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że 27 grudnia szczepionka przeciw koronawirusowi dotrze do wybranych szpitali węzłowych i tego samego dnia rozpoczną się szczepienia pierwszych dziesięciu tysięcy osób w Polsce.

Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała w poniedziałek o autoryzacji szczepionki przeciw COVID-19 firm Pfizer i BioNTech. W kolejnym kroku Komisja Europejska ma wydać pozwolenie na dopuszczenie do używania szczepionki we wszystkich państwach członkowskich UE.

Emer Cooke, dyrektor EMA: nasze wnioski są takie, że szczepionka spełnia rygorystyczne standardy Unii Europejskiej dla bezpieczeństwa i jakościREUTERS

– Jesteśmy coraz bliżej celu. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin Komisja Europejska ma dopuścić do używania na terenie Unii Europejskiej szczepionkę przeciw COVID-19, wkrótce po tym transporty ze szczepionką ruszą do poszczególnych krajów członkowskich, w tym do Polski – powiedział szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk: 27 grudnia zostanie zaszczepionych dziesięć tysięcy osób

Jak mówił, od strony organizacyjnej Polska jest przygotowana do rozpoczęcia szczepień.

– Mamy deklarację od producenta, że do 26 grudnia, do wieczora trafi do nas pierwsze dziesięć tysięcy dawek szczepionki. Od strony organizacyjnej Polska jest przygotowana do tego, aby do wybranych szpitali węzłowych, w których rozpoczną się szczepienia, preparat dotarł 27 grudnia przed południem. Te dziesięć tysięcy dawek zostanie wykorzystanych jeszcze tego samego dnia. Oznacza to, że w tym dniu zaszczepionych zostanie dziesięć tysięcy osób – zapowiedział minister.

Dworczyk poinformował, że we wtorek zostanie przedstawiona “dokładna liczba punktów, do których trafi pierwsza partia szczepionek”.

Michał DworczykMaciej Kulczyński/PAP

Szef KPRM o punktach szczepień

Rano w rozmowie z RMF FM szef kancelarii premiera zaznaczył, że pierwsi zaszczepieni to będzie “oczywiście grupa ‘zero’, czyli pracownicy podmiotów prowadzących działalność leczniczą”.

Michał Dworczyk przekazał także, że liczba punktów szczepień będzie się zwiększać. – W tej chwili mamy punkty, które mogą obsłużyć ponad 93 procent populacji, w ponad 80 procentach gmin. W tej chwili trwa kolejny nabór takich punktów. Jeszcze przed świętami będziemy mieli tę listę uzupełnioną – powiedział.

Dodał, że obecnie “zdolność do szczepień jest na poziomie 3,5 miliona dawek miesięcznie”.

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19 >>>

Szczepionka Pfizer-BioNTech przeciw COVID-19PAP/AFP

Etapy szczepień

Zgodnie z założeniami rządowej strategii dobrowolne i bezpłatne szczepienia będą się odbywać w etapach. Najpierw mają być realizowane “etap 0″ i etap I”.

“Etap 0”. Szczepieni będą: pracownicy sektora ochrony zdrowia (między innymi lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

“Etap I”. Szczepieni będą: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60. roku życia (w kolejności od najstarszych) oraz służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, a także nauczyciele.

“Etap II”. Szczepieni będą: ludzie poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (na przykład choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość), albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. W tym etapie szczepione będą też osoby zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

“Etap III”. Szczepieni będą: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe grupy osób dorosłych.

Szczepionka przeciw COVID-19SHAWN THEW/PAP/EPA

Europejska Agencja Leków zapowiedziała w czwartek, że przyspieszy spotkanie panelu ekspertów w celu oceny szczepionki przeciw COVID-19, wyprodukowanej przez amerykańską firmę Moderna. Odbędzie się ono 6 stycznia, a nie – jak planowano – 12 stycznia 2021 roku. Zdaniem EMA Moderna przedstawiła już wszystkie dane potrzebne do ewaluacji szczepionki i ewentualnego dopuszczenia jej na rynek.

Autor:js, pp//now

RMF FM, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Kulczyński/PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW trudnych czasach Dom Kultury z Końskich zrealizował ciekawy projekt
Następny artykułWindows 10: ważna funkcja systemowa może doprowadzić do awarii