A A+ A++

Zabytki od lat stanowią dumę i znak rozpoznawczy Dolnego Śląska. W latach 2016-2020, z budżetu samorządu województwa dolnośląskiego dofinansowano 723 projekty na sumę przeszło 23 milionów złotych. Także i w tym roku na ratowanie i renowacje zabytkowych obiektów trafi z budżetu regionu 5 milionów złotych.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego przyjął uchwałę o ogłoszeniu naboru wniosków o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach znajdujących się na terenie województwa dolnośląskiego. Nabór wniosków potrwa od 15 do 28 czerwca. O dotacje mogą ubiegać się osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne posiadające tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego. Po zakończonym naborze wnioski będą oceniane pod względem formalnym i merytorycznym. Do rozdziału jest 5 mln zł.

Przy ocenie merytorycznej będą brane między następujące kryteria:

  • znaczenie zabytku dla dziedzictwa kulturowego, wartość historyczna, naukowa lub artystyczna,
  • stan zagrożenia w jakim znajduje się obiekt wymagający zabiegów konserwatorskich,
  • zakres rzeczowy prac wpływający na zabezpieczenie, utrwalenie substancji zabytku,
  • dostępność zabytku dla społeczeństwa,
  • zgodność z Programem Opieki nad Zabytkami Województwa Dolnośląskiego

Przed złożeniem wniosku o dotację wnioskodawcy są zaproszeni do udziału w SZKOLENIU ONLINE DLA WNIOSKODAWCÓW. 17 czerwca br. (czwartek) o godzinie 10:00 odbędzie się szkolenie online dla wnioskodawców o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru – za pośrednictwem platformy do webinarów ZOOM: https://zoom.us/j/95225409734.

Wnioski należy składać w terminie od 15 do 28 czerwca 2021 r. pod adresem: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wybrzeże Juliusza Słowackiego 12-14, 50-411 Wrocław (Kancelaria Ogólna). Dokumenty niezbędne do złożenia wniosku znajdują się w zakładce: Zasady udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru.

Samorządowe wsparcie trafiło w poprzednich latach do tak znanych miejsc, jak Kościół Pokoju w Świdnicy, Pocysterskie Opactwa w Lubiążu i Henrykowie, Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Twierdza w Srebrnej Górze, Bazylika w Wambierzycach i wiele innych. Jednocześnie opieką otoczone zostały zabytki mniej znane, takie jak Pałac w Bobolicach, kościół św. Jana Nepomucena w Pielgrzymce, wieża widokowa w Grodziszczu czy wiatrak holenderski w Pietrzykowie. Samorząd województwa dofinansował montaż zabezpieczeń przeciwpożarowych w takich obiektach, jak Zamek na Wodzie w Wojnowicach czy Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach.

Nabór wniosków o udzielenie dotacji zbiega się z planowanym przyjęciem przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego Programu Opieki nad Zabytkami Województwa Dolnośląskiego na lata 2021-2024. Projekt programu przeszedł już przez konsultacje społeczne i aktualnie jest opiniowany przez Wojewódzką Konserwator Zabytków.

Liczba wniosków o dotacje, jakie trafiają do Zarządu Województwa Dolnośląskiego rośnie z każdym rokiem. Na samym początku wpływało ich rocznie zaledwie kilkanaście, obecnie mamy ich około 300. Trzeba remontować dachy, umacniać konstrukcje architektoniczne kościołów, odrestaurowywać drogocenne obrazy.

Rosnące zainteresowanie naszym wsparciem finansowym świadczy o wzrastającej świadomości tego jak wielką wartość w utrzymywaniu naszego dziedzictwa kulturowego mają obiekty historyczne – mówi marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTragedia w Tatrach. Turysta spadł z 400 metrów, śmigłowiec przywiózł ciało
Następny artykułNieodpłatna pomoc prawna ponownie stacjonarnie