A A+ A++

Wystawę malarstwa Elżbiety Gnyp “Jestem tu – Łąko szumna od istnienia!” można oglądać w BWA Galerii Zamojskiej. Wernisaż odbył się w piątek. Publikujemy zdjęcia z wydarzenia.

Elżbieta Gnyp to zamościanka, artystka malarka, kuratorka wystaw sztuki (m.in. Leśmianowego Biennale Sztuki), animator życia kulturalnego, wykładowczyni akademicka. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studia w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa i rysunku doc. Rajmunda Dybczyńskiego w 1988 r. Studia Podyplomowe na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego (1991 r.). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007 r.) oraz stypendium twórcze Prezydenta Miasta Zamość (2019 r. i 2023 r. ). Wypowiada się w: malarstwie, rysunku, grafice książki, fotografii. Autorka esejów i artykułów o sztuce i kulturze.

Prezentowany cykl obrazów powstał z wieloletniej fascynacji poezją Bolesława Leśmiana i inspiracji ale także naturą i muzyką. Wystawa Jestem tu – Łąko szumna od istnienia! jest drugą odsłoną tematyczną po wystawie grafiki barwnej prezentowanej jesienią ubiegłego roku w Galerii 77 pt. Tu jestem – w tych światach. Leśmian, w strofach wierszy wyrażał wiarę w ponadczasowe i niezmienne trwanie natury. Zanurzał się w niej, zachwycał i pragnął w jej pięknie trwać. Autorka w pracach malarskich i graficznych barwą i kreską kreuje własny świat zbieżny z myśleniem poety.

W obu pokazach odwołuje się do nierzeczywistego świata znaków i symboli.

Prace prezentowane będą w Biurze Wystaw Artystycznych – Galerii Zamojskiej do końca lutego. Portal ezamosc.pl patronuje wydarzeniu medialnie.

Zdjęcia z wernisażu, fot. Janusz Zimon.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBal dla Kamila
Następny artykułBorzęcin. W trosce o poszanowanie dziedzictwa