Starachowicki program in vitro otrzymał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Teraz radni Rady Miejskiej zdecydują w trakcie piątkowych obrad czy Starachowice będą miały swój program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego.
Jeśli program zostanie pozytywie przegłosowany, mieszkańcy poznają jego wstępne szczegóły. Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie, jakie będą wymogi. Zanim rozpocznie się procedura przyjmowania wniosków od starachowickich par, gmina będzie musiała wybrać w przetargu ośrodek, z którego pomocą starachowiczanie będą starali się o potomstwo.
Starachowicki program in vitro zakłada dofinansowanie na poziomie 15 tysięcy złotych dla jednej pary (3 próby po 5 tysięcy złotych). Sama procedura jest droższa, więc starachowiczanie chętni skorzystać z in vitro będą musieli także wyłożyć swoje pieniądze. Przyjęto, że gmina będzie chciała pomóc finansowo 25 parom. Jak wynika z przyjętych założeń, gdzie skuteczność statystycznie oszacowano na poziomie 30%, pozwoli to na narodziny 8 dzieci.
Przykłady z Polski
W 2022 roku w Słupsku, który ma swój program in vitro, dzięki programowi urodziło się 35 dzieci. Miasto na realizację programu wydatkowało nieco ponad 76 tysięcy złotych.
W 2022 r. Łódź przeznaczyła na program in vitro 1 milion zł. W programie wzięło udział 171 par i urodziło się 62 dzieci. Łódzki program In Vitro robi furorę w całej Polsce. Już 18 samorządów skorzystało z licencji udostępnionej przez miasto Łódź. W przeciągu 8 lat w ramach z obydwu edycji programu In Vitro przyszło na świat 476 dzieci, dając tym samym radość setkom łódzkich rodzin. Od początku realizacji program ma bardzo wysoką skuteczność, która sięga 50%.
W Kielcach w 2021 roku został wprowadzony program in vitro. Od początku realizacji programu 150 par złożyło wnioski o przystąpienie do udziału w nim, jednak nie wszystkie otrzymały zgody. Odbyło się 40 porodów, z których na świat przyszło 19 chłopców i 21 dziewczynek.
W Starachowicach zapowiadany jest protest
Ktoś chce się wtrącać w sprawy starachowiczan, a przecież lokalna społeczność miała możliwość wyrażenia swojego wsparcia lub dezaprobaty podpisując się pod listami poparcia lub sprzeciwu. Pod listami poparcia podpisało się blisko 2500 osób. Ile podpisów było przeciw dowiemy się pewnie w trakcie jutrzejszych obrad.
W Biuletynie Informacji Publicznej zamieszczone zostało „Zawiadomienie o zgromadzeniu publicznym w dniu 29 września 2023 roku – pikieta przeciwko in vitro”. Dane organizatora zostały zanonimizowane. Można się jednak spodziewać, że będzie to jedna z organizacji pro life, być może powiązana z Ordo Iuris, które to słało pisma do starachowickich radnych chcąc pokazać, jak in vitro ma być ich zdaniem złe. Jak czytamy w zawiadomieniu, godzina rozpoczęcia zgromadzenia: 9.00. Miejsce: ul. Radomska 45 (adres Urzędu Miejskiego). Przewidywana liczba uczestników: 10. Zgromadzenie w formie stacjonarnej: uczestnicy będą mieli banery oraz megafon, przez który będą odmawiać różaniec.
Szczegóły w piątek w mediach społecznościowych portalu Starachowice-NET.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS