A A+ A++

Komisja Europejska rozpoczęła w lutym 2022 r. potrącanie kar za niewykonanie decyzji TSUE ws. Turowa z należnych Polsce płatności z budżetu UE. Pierwsza transza kar – nieco ponad 15 mln euro (wraz z odsetkami) została potrącona z Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego). Druga, w tej samej kwocie – z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) województwa kujawsko-pomorskiego (ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). W sumie Polska ma stracić w ten sposób 69 mln euro, bo tyle wynosi cała kara.

Polska nie zastosowała się do środków tymczasowych nałożonych przez TSUE, czyli nie wstrzymała pracy kopalni do czasu wyroku ws. sporu z Czechami o Turów. Wyrok taki już jednak nie zapadnie, gdyż w międzyczasie Polska i Czechy doszły do porozumienia, a pozew został wycofany. Mimo to Komisja Europejska stoi na stanowisku, że kary nałożone przez TSUE należy zapłacić.

W środę rację KE przyznał Sąd UE, którzy utrzymał w mocy obowiązek Polski polegający na zapłacie okresowej kary pieniężnej nałożonej w sprawie dotyczącej Turowa. Uznano, że Komisja mogła zgodnie z prawem potrącić kwoty należne z tytułu okresowej kary pieniężnej z wierzytelnościami Polski wobec Unii.

Przypomnijmy, i … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułСуд відсторонив від роботи посадовицю з Хмельниччини за невчасне подання декларації
Następny artykułPrawniczka DZP o koniecznych zmianach w ustawie refundacyjnej (tzw. DNUR)