Trybunał Konstytucyjny o wyborach kopertowych. Co orzekł?
Na piątkową rozprawę w NSA w imieniu urzędu premiera – bo on jest formalnie stroną w sprawie – nikt się nie stawił, ani skargi nie wycofał (stąd w mediach spekulacje, że obecny szef rządu chce uzyskać mocniejsze zarzuty przeciw poprzednikowi). Z kolei pełnomocnik poczty adwokat Krzysztof Wąsowski, oświadczył, że popiera kasację, ale głosu nie zabrał.
Za odrzuceniem jej byli przedstawiciele RPO wskazując, że w żadnym kraju nie ma powszechnych wyborów kopertowych, a takim miała służyć decyzja premiera, choć nie było do tego podstawy prawnej ani technicznych możliwości. Anna Białek, jedna z pełnomocników RPO, odniosła się też do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 maja br. (K 27/23). TK orzekł, że premier Morawiecki miał prawo uważać, iż przepisy antycovidowe obejmują przygotowania do wyborów. Białek powiedziała, że wyroki wykładnicze TK od dawna są dyskusyjne. O obecnym sporze o Trybunał nie wspomniała.
NSA skargę premiera oddalił. – Ani WSA, ani NSA nie znalazły prawnej podstawy do wydania przez premiera polecenia Poczcie do podjęcia czynności zmierzających do przygotowania wyborów prezydenckich – wskazał w uzasadnieniu wyroku Maciej Kobak, sędzia sprawozdawca.
NSA dopatrzył się kilku innych wad owej decyzji: zawierała nieprecyzyjne pojęcia, nie określała co poczta ma konkretnie czynić (zresztą przepisy też tego nie precyzowały) i dotyczyła wszystkich wyborców, a nie tylko kilku milionów już wtedy uprawnionych do korespondencyjnego głosowania, jak osoby izolowane, niepełnosprawne czy mające ukończone 65 lat. Na takie powszechne wybory kopertowe nie było zaś podstawy prawnej. Wreszcie decyzja premiera wkraczała w kompetencje PKW.
Sprawa tej decyzji rodzi pytania o ewentualną odpowiedzialność prawną byłego premiera. Zajmuje się tym też sejmowa komisja śledcza, która zakończyła przesłuchania świadków i zapowiada raport na początek lipca br.
– Wyrok NSA przesądza, że decyzja premiera wydana była z rażącym naruszeniem prawa i jako prejudykat otwierałaby … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS