A A+ A++

Do Komisarza Wyborczego w Legnicy wpłynął wniosek o przeprowadzenie postępowania i wdrożenie procedury wygaszania mandatu burmistrza Ścinawy Krystiana Kosztyły ze względu na podejrzenie naruszenia przepisów antykorupcyjnych.

Konkretnie chodzi o art 4 pkt 6 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Zgodnie z nim burmistrzowi nie wolno prowadzić działalności gospodarczej, zarządzać działalnością gospodarczą, być przedstawicielem albo pełnomocnikiem podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Nie ma przy tym znaczenia, czy z tego tytułu odnosi osobiste korzyści.

Już po wyborze na burmistrza Krystian Kosztyła został prezesem Stowarzyszenia Rzeczpospolita Samorządna z siedzibą w Urzędzie Miasta i Gminy w Ścinawie. Z wniosku przedłożonego komisarzowi wynika, że może to stanowić naruszenie przywołanego powyżej przepisu, bo Stowarzyszenie Rzeczpospolita Samorządna prowadzi działalność gospodarczą. Jako potwierdzenie zarzutu, w piśmie przywołano informację, że 30 maja 2020 r. prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych umorzył Rzeczpospolitej Samorządnej składki ZUS w ramach pomocy rekompensującej negatywne konsekwencje ekonomiczne związane z COVID-19. Działalność gospodarcza jest też wpisana w statut stowarzyszenia. We wniosku znalazła się podadto sugestia, że Rzeczpospolita Samorządna do prowadzenia działalności wykorzystuje mienie gminy, skoro korzysta ze ścinawskiego ratusza jako swej siedziby.

Komisarz Wyborczy w Legnicy w ciągu 14 dni powinien wystąpić do Rady Miasta w Ścinawie o podjęcie uchwały w sprawie wygaszenia mandatu burmistrza. Rada może odmówić jej podjęcia, jeśli dojdzie do przekonania, że prawo nie zostało złamane. Jednak będzie musiała liczyć się z tym, że jej decyzja będzie podlegać ocenie w ramach nadzoru prawnego wojewody i – ewentualnie – postępowaniu przed sądem administracyjnym.

Kilka miesięcy temu radni gminy Zagrodno próbowali na tej podstawie tej samej ustawy wygasić mandat wójt Karolinie Bardowskiej, bo nieznacznie spóźniła się ze sprzedażą akcji swojej spółki. Wojewoda dolnośląski uchylił ich decyzję, argumentując, że byłaby to sankcja sankcją nadmierna i nieproporcjonalna w stosunku do okoliczności oraz wagi dokonanego naruszenia przepisów. Rada zaskarżyła takie rozstrzygnięcie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, który 2 grudnia planuje zbadać sprawę.

Miesiąc temu Rada Miejska w Legnicy rozpatrywała wniosek wojewody o wygaszenie mandatu radnemu Jarosławowi Rabczence w związku z zarzutem, że zasiada w zarządzie Towarzystwa Miłośników Legnicy ProLegnica, które prowadzi działalność gospodarczą z wykorzystaniem majątku gminy. Tu podstawą interwencji był art. 24f.ust 1.  Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Rada mandatu Rabczence nie wygasiła, bo z  opinii prawnej wynikało, że ProLegnica prowadzi działalność odpłatną pożytku publicznego, która nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy.

FOT. FACEBOOK.PL

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSenat zajął się działaniami policji w czasie protestów. RPO: sprawy zaszły za daleko
Następny artykułLEGIONOWO. Czy nowe tory przetną Legionowo?