A A+ A++

Choć wartość jej srebra wynosi obecnie zaledwie 1,03 USD, wiek i znaczenie historyczne uczyniły ją wyjątkowym artefaktem. Jak pokazały szczegółowe badania, testy i porównania z innym zachowanym egzemplarzem, moneta o nominale trzech pensów znaleziona w 2016 roku w tekturowym pudełku z napisem: “Nieznany srebrny żeton/Od rodziny Quincy/B. Ma. Grudzień 1798”, została wybita kilka tygodni po otwarciu pierwszej mennicy w brytyjskiej kolonii Massachusetts. 

Jej autentyczność potwierdziła także PCGS, niezależna organizacja zajmująca się oceną rzadkich monet, więc z całą pewnością można stwierdzić, że mamy do czynienia z monetą starszą od Stanów Zjednoczonych.

Unikalne cechy i kontekst historyczny

Moneta jest charakterystyczna dzięki prostemu oznaczeniu “NE” (skrót od New England) na jednej stronie oraz nominałowi zapisanemu cyframi rzymskimi na drugiej. Tego typu monety były produkowane prawdopodobnie tylko przez kilka miesięcy w 1652 roku, a ich emisja była aktem nieposłuszeństwa wobec korony brytyjskiej. Mennica bostońska, mimo zakazów brytyjskich władz, wybijała monety jako wyraz rosnącego poczucia odrębności Nowej Anglii i determinacji do regulowania własnej gospodarki.

Po rewolucji amerykańskiej monety te zyskały popularność nawet w Anglii, w 1781 roku kolekcjoner Thomas Brand Hollis prosił Johna Adamsa, ówczesnego ambasadora USA w Holandii, o pomoc w zdobyciu jednej z tych monet. Adams skontaktował się w tej sprawie ze swoją żoną Abigail, której pradziadek był przyrodnim bratem Johna Hulla – mincerza odpowiedzialnego za produkcję tych monet.

Wyjątkowa rzadkość = rekordowa sprzedaż

Z tego typu monet o nominale trzech pensów znane są tylko dwa egzemplarze, z czego jeden znajduje się w zbiorach Massachusetts Historical Society, co czyni sprzedaną monetę jedyną dostępną dla prywatnych kolekcjonerów.

Trzeci egzemplarz, który był częścią kolekcji Yale College, został skradziony przed 1960 rokiem, a jego los pozostaje nieznany. Moneta była przedmiotem zaciętej licytacji trwającej zaledwie 12 minut, a ostateczna cena ponad trzykrotnie przewyższa wcześniejsze szacunki.

W przeszłości inne amerykańskie monety również osiągały astronomiczne ceny. W 2013 roku srebrny dolar z 1794 roku, uważany za jeden z pierwszych wybitych przez amerykańską mennicę, został sprzedany za 10 milionów dolarów. Z kolei złota moneta “Double Eagle” z 1933 roku, ostatnia tego typu moneta przeznaczona do obiegu w USA, osiągnęła cenę 18,9 miliona dolarów w 2021 roku.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Odbudowa katedry Notre-Dame w Paryżu ukończona. Ponowne otwarcie 8 grudniaAFP

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOne raczej lubią poniedziałki. Szóstka 8. kolejki Tauron Ligi
Następny artykułFeio zesłał Nsame do drużyny rezerw. Miał być gwiazdą, jest niewypałem