A A+ A++

Od 1 września tego roku nauka języka niemieckiego jako języka mniejszości zostanie rozszerzona z jednej do trzech godzin tygodniowo. To stanowisko Ministerstwa Edukacji i Nauki, a pieniądze na ten cel już zapisano w budżecie na 2024 r.

Pod koniec 2021 r. Sejm przyjął ustawę budżetową zakładającą, że w 2022 r. o niemal 40 mln zł zostanie zmniejszona subwencja oświatowa przeznaczona na naukę języków mniejszościowych i języka regionalnego w szkołach. W praktyce chodziło przede wszystkim o naukę języka niemieckiego.

W Sejmie wystąpił wówczas opolski poseł Janusz Kowalski, pomysłodawca tej poprawki. – Przywracamy symetrię w polsko-niemieckich relacjach – zapowiadał.

Na początku lutego 2022 r. ówczesny minister edukacji Przemysław Czarnek wydał dwa rozporządzenia. Pierwsze zmniejszało wymiar nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości z trzech do jednej godziny w tygodniu, pozostawiając wszystkim pozostałym mniejszościom trzy godziny. Drugie rozporządzenie dotyczyło podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego, wprowadzając ograniczenie wydatków na naukę języka niemieckiego o blisko 40 mln zł. Oba rozporządzenia weszły w życie 1 września 2022 r. I wciąż obowiązują.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWieliczka: Strzelał z zazdrości o dziewczynę
Następny artykułLilianka pierwszym dzieckiem w 2024 roku w powiecie bocheńskim