Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał za bezprawne zwolnienie dwóch sędziów przez ministra Zbigniewa Ziobrę. Teraz budżet państwa musi im wypłacić po 20 tys. euro odszkodowania.
Gdy w 2017 roku w życie weszła nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych, Ziobro – jako szef resortu sprawiedliwości – zdecydował o wyrzuceniu z Sądu Okręgowego w Kielcach dwóch wiceprezesów: Mariusza Brodę i Alinę Bojarę. Sędziowie nie zaakceptowali degradacji i zażądali uzasadnienia. Otrzymali krótką odpowiedź, która ich nie usatysfakcjonowała i dlatego zaskarżyli ruch ministra do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w 2018 roku. Po trzech latach organ ten ogłosił, że Polska naruszyła prawa człowieka.
Zobacz też:
Ważny weekend premiera Morawieckiego
Dlaczego PiS musi zgłosić Śpiewaka na RPO
Debaronizacja. PiS przeprowadza rewolucję we własnych strukturach
– W świetle wszystkich dostępnych informacji Trybunał stwierdził, że odwołanie skarżących opierało się na przepisie prawnym, którego zgodność z wymogami państwa prawa wydaje się wątpliwa. Środek ten nie był obwarowany żadnymi fundamentalnymi gwarancjami sprawiedliwości – orzekł ETPC, który zwrócił uwagę na potrzebę gwarancji niezawisłości sędziowskiej.
– Krajowe ramy prawne mające zastosowanie do usunięcia skarżących nie precyzują warunków, w ramach których prezesi sądów mogą zostać odwołani ze stanowiska, zwłaszcza w drodze wyjątku od zasady mówiącej o tym, że sędzia powinien mieć zagwarantowane bezpieczeństwo swojej kadencji – stwierdził trybunał.
– Trybunał stwierdził, że państwowe ramy prawne obowiązujące w momencie odwołania skarżących nie chroniły ich przed pochopnym i arbitralnym wygaszeniem pełnienia przez nich obowiązków wiceprezesów sądu – dodano w komunikacie.
W związku z naruszeniem art. 6 Konwencji Praw Człowieka, Polska ma obowiązek wypłacić zwolnionym sędziom po 20 tys. euro odszkodowania.
Nie przegap:
Wałęsa do Cenckiewicza: Będziesz wisiał!
Janek Świtała złożył wypowiedzenie. „Mam dość. Rząd dał nam kopa w d…”
Ks. Isakowicz-Zaleski: Pedofilię w Kościele powinni badać świeccy, a nie duchowni
GW
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS