O decyzji sądu pisze “Głos Wielkopolski”. Gazeta przypomina, że protest dwóch aktywistek z Poznania był pokłosiem wydarzenia, do którego doszło 22 kwietnia 2021 roku, w Międzynarodowy Dzień Ziemi. Wówczas w Krakowie zatrzymano grupę aktywistów z Extinction Rebellion Polska (XR), organizacji działającej na rzecz klimatu.
“Czując, że doszliśmy do muru, właśnie na murze postanowili stworzyć mural nawołujący do walki z katastrofą klimatyczną. Katastrofa klimatyczna jest najważniejszym wyzwaniem, jakie stoi przed ludzkością, więc za cel swoich działań wybrali najważniejszy polski zabytek – Wawel. Ich „bronią” w tej walce był baner i puszki z kredą – napisali w mediach społecznościowych przedstawiciele organizacji.
Dalej podano, że aktywiści zostali zatrzymani przez policję na 36 godzin. Mieli mieć utrudniony dostęp do adwokata, policjanci mieli ich wyzywać, a podanie wody miało być uzależnione od tego, czy podadzą funkcjonariuszom kod do telefonu.
Jak pisze “Głos Wielkopolski” zatrzymanie w Krakowie poruszyło innych aktywistów. Wśród nich były Marianna i Wiktoria z Poznania, które 27 kwietnia 2021 roku w ramach protestu napisały kredą kilka haseł na budynku poznańskiej prokuratury i na chodniku. Aktywistki usłyszały zarzut z kodeksu wykroczeń. Zostały obwinione o to, że „na elewacji budynku oraz przed wejściem głównym do prokuratur poznańskich wspólnie i w porozumieniu umieściły w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym napisy o treści „zatrzymajcie kryzys klimatyczny, nie aktywistów” i „36 godzin za posiadanie kredy” bez zgody zarządzającego tym miejscem.
We wtorek, 1 sierpnia poznański sąd rejonowy uniewinnił obwinione. – W ocenie sądu, mimo iż postępowanie … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS