W komunikacie zamieszczonym na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przekazano, że badania nie potwierdziły obecności rtęci w Odrze po stronie polskiej w woj. lubuskim i zachodniopomorskim. Dodano, że „Państwowa Inspekcja Weterynaryjna wykluczyła rtęć jako przyczynę śnięcia ryb”.
GIOŚ poinformował też, że strona niemiecka w poniedziałek udostępniła Polsce wyniki badań i mapy punktów, gdzie dokonano poboru próbek wody. „Analiza map poboru próbek wykazała, że pobór próbek przez stronę polską prowadzony był w nurcie Odry granicznej na terenie woj. lubuskiego. Natomiast po stronie niemieckiej próbki pobrane zostały na starorzeczu i dopływach Odry” – przekazano.
Rtęć w Odrze? GIOŚ wskazuje na punkty poboru
W komunikacie zamieszczono też kalendarium zdarzeń od momentu, w którym strona niemiecka poinformowała o wykryciu rtęci w wodzie.
„Dzisiaj, 15 sierpnia o godz. 12.00 strona niemiecka przesłała wyniki badań pobranych próbek. Wyniki niemieckich badań laboratoryjnych wykazują obecność rtęci i wskazują na przekroczone normy dla wód powierzchniowych. Wskaźnik ten nie przekracza norm dopuszczalnych dla wody pitnej.
W przesłanym, wraz z załączoną mapką miejsc poborów, raporcie badań laboratoryjnych okazuje się, że są to punkty poborów wykonanych nie w głównym nurcie Odry, a tylko w jej dopływach lub starorzeczach. Natomiast próbki wody pobrane przez laboratorium GIOŚ są pobierane punktowo w głównym nurcie Odry”.
Autorzy komunikatu podkreślili, że przeprowadzone w tym samym czasie przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ badanie próbek wody z Odry granicznej po stronie polskiej w woj. lubuskim nie potwierdziło obecności rtęci.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS