Późnym wieczorem w poniedziałek opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów, dotyczące nowych obostrzeń, obowiązujących od 28 grudnia br. Uszczegóławia ono informacje przekazane przez ministra zdrowia podczas konferencji prasowej.
W rozporządzeniu, które opublikowano 21 grudnia, określono m.in. ograniczenia w sposobie przemieszczania się na terenie Polski i do krajów zagranicznych oraz obowiązek poddania się kwarantannie i testom diagnostycznym w kierunku SARS-CoV-2.
Podróże
Do 17 stycznia 2021 r. wstrzymano przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym
z przekroczeniem granicy Polski. W tym okresie, osoba przekraczająca granicę, aby wrócić do domu lub przebywać w naszym kraju, musi:
- przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej informację o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę, numerze telefonu do bezpośredniego kontaktu z tą osobą;
- odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę, trwającą 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.
Kwarantanna
Osoba, która otrzymała skierowanie na wykonanie testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2, musi poddać się kwarantannie od dnia wystawienia skierowania do wykonania testu diagnostycznego, chyba że skierowanie na test nastąpiło za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Obowiązek ten nie dotyczy osoby wykonującej zawód medyczny.
Zakaz opuszczania miejsca kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych ulega zawieszeniu:
- w celu przeprowadzenia przez lekarza badania pacjenta podejrzanego o zakażenie wirusem SARS-CoV-2
- na czas udania się do miejsca pobrania materiału biologicznego do diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 – oraz powrotu do miejsca odbywania kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych.
Osoba, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu jest poddana obowiązkowej izolacji w warunkach domowych, chyba że osoba ta została skierowana do izolatorium lub poddana hospitalizacji.
Każdy współdomownik osoby, u której potwierdzono obecność koronawirusa, musi poddać się kwarantannie, która trwa od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu, do 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje. Uwaga – nie otrzymamy w tym przypadku decyzji sanepidu!
Tego obowiązku nie mają osoby, które zaszczepią się przeciwko COVID-19 oraz osoby, które były poddane izolacji w warunkach domowych, izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
Zakaz przemieszczania się i zgromadzeń
Do dnia 17 stycznia 2021 r. od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00–16.00, przemieszczanie się małoletnich do ukończenia 16. roku życia może się odbywać wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej.
Wyjątkiem jest, gdy dzieci idą do lub wracają ze szkoły czy placówki oświatowej, miejsca przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego, a w przypadku małoletnich realizujących praktyczną naukę zawodu – także do miejsca realizacji tej nauki. Zakaz nie dotyczy też osób, które przebywają na obozach szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego oraz uczniów oddziałów mistrzostwa sportowego, lub półkolonii.
Od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Polski przemieszczanie się osób jest możliwe wyłącznie w celu:
- wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej;
- zaspokajania niezbędnych potrzeb, związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.
- Zgromadzenia
Do dnia 17 stycznia 2021 r. zakazane jest organizowanie zgromadzeń, z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia, przy czym:
- maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 5;
- odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.
Uczestnicy zgromadzenia muszą zachować odległość co najmniej 1,5 m między sobą oraz zakrywać usta i nos.
Do odwołania zakazano organizowania zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem:
- spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych;
- imprez i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie; do limitu osób nie wlicza się osoby organizującej imprezę lub spotkanie oraz osób wspólnie z nią zamieszkujących lub gospodarujących.
Do liczby osób nie wlicza się też osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.
Zakaz nie dotyczy przeprowadzania szkoleń lub egzaminów wymienionych w rozporządzeniu, a także spotkań, które mają na celu realizację działań statutowych lub wolontariackich, związanych z przeciwdziałaniem rozwoju epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 organizowane przez organizacje harcerskie i skautowe.
Ograniczenia w handlu i kulturze
Do 17 stycznia 2021 r. pozostają zamknięte:
- dyskoteki i kluby nocne lub działalność, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych;
- baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness, z wyłączeniem basenów, siłowni, klubów i centrów fitness: działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów lub dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych;
- działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04.Z).
Nadal obowiązuje zakaz spożywania potraw gastronomicznych na miejscu, możliwe jest natomiast przygotowywanie i podawanie żywności na wynos.
Do 17 stycznia nie możemy spodziewać się także żadnych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych z uczestnictwem publiczności. Mogą odbywać się jedynie poprzez utrwalenie ich i emisję lub transmitowanie na żywo. Zamknięte pozostają kina i teatry.
Otwarte pozostają jedynie wystawy na wolnym powietrzu, zwiedzać można też lasy, parki i ogrody zabytkowe, należące do instytucji kultury oraz innych podmiotów.
Bez udziału publiczności odbywać się mają również do 17 stycznia 2021 r. wszelkie imprezy sportowe.
Rozporządzenia dopuszcza natomiast udostępnianie przez biblioteki publiczne i naukowe zbiorów, pod warunkiem zapewnienia, aby w pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki przebywała jednocześnie nie więcej, niż 1 osoba na 15 mkw. powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy. Przed wejściem do biblioteki musi być zamieszczona informacja o limicie osób.
Zamknięte galerie
Od 28 grudnia br. do 17 stycznia 2021 r. ponownie zamknięte zostaną obiekty handlowe lub usługowe, ale nie wszystkie. Rozporządzenie dopuszcza prowadzenie punktów, w których przeważająca działalność polega na sprzedaży:
- żywności
- produktów kosmetycznych innych, niż przeznaczone do perfumowania lub upiększania,
- artykułów toaletowych,
- środków czystości,
- produktów leczniczych, w tym przez apteki lub punkty apteczne,
- wyrobów medycznych,
- środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego,
- gazet lub książek, lub kuponów gier losowych,
- artykułów budowlanych lub artykułów remontowych, lub mebli,
- artykułów dla zwierząt domowych,
- usług telekomunikacyjnych,
- części i akcesoriów do pojazdów samochodowych lub motocykli,
- paliw.
Mogą także działać punkty usługowe, w których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług:
- związanych z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi,
- optycznych,
- medycznych,
- bankowych,
- pocztowych, logistycznych oraz polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek,
- ubezpieczeniowych,
- naprawy pojazdów samochodowych lub motocykli oraz naprawy lub wymiany opon i dętek,
- myjni samochodowych,
- ślusarskich,
- szewskich,
- krawieckich,
- pralniczych,
- gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub na przygotowywaniu i dostarczaniu żywności.
Całkowity zakaz prowadzenia handlu detalicznego lub działalności usługowej będzie obowiązywał na wyspach handlowych.
Nie będą natomiast zamknięte targowiska – tam obowiązuje jedynie zasłanianie ust i nosa oraz dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek jednorazowych.
Zakaz przemieszczania się w Sylwestra i zamknięte galerie. Rząd ogłosił nowe obostrzenia
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS