A A+ A++

Jeden z najciekawszych zabytków Wielunia, XVII-wieczny kościół ewangelicko-augsburski, zostanie wykupiony przez Gminę Wieluń na rzecz Muzeum Ziemi Wieluńskiej, które ma już plany, jak go zagospodarować. Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej jednogłośnie wyrażono chęć takiego działania.

Tak, jest to świetna informacja. To zasługa ratusza miejskiego, ale także radnych miejskich, którzy absolutnie jednogłośnie w dniu wczorajszym zadecydowali, że gmina Wieluń powinna wykupić ten niszczejący zabytek. A parafia ewangelicko-augsburska jest przychylna, żeby tak postąpić, bo jest ona aktywna, ale malutka, skromna i bez możliwości remontu kościoła i plebani. Obiekty będą na pewno najpierw wyremontowane, ale już wcześniej będzie otoczenie tych obiektów żyło swoim życiem – mówi Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej.


Kościół pobernardyński, został zbudowany w latach 1612 – 1615 z fundacji Anny ze Sroczyc Koniecpolskiej, wojewodziny sieradzkiej, dla bernardynek. Odnowiono go w 1656 r. W posiadaniu sióstr bernardynek pozostawał do 1819 r., kiedy to decyzją władz przeniesiono je do klasztoru popaulińskiego na Krakowskim Przedmieściu. Kościół przekazano wtedy nowo powstałej parafii ewangelicko- augsburskiej. Po 1850 r. świątynię przebudowano, podniesiono podłogi, zamurowano okna w dolnej kondygnacji. W 1939 r. uległ spaleniu. W latach okupacji hitlerowskiej zaczęto przebudowywać go na kino. Po wojnie zmieniono pokrycie dachowe z ceramicznego na blachę, odbudowano sygnaturkę, zrekonstruowano fryz sgraffitowy, rozebrano przybudówki pozostawione przez Niemców. *

* za Leksykonem Miasta Wielunia autorstwa Tadeusza Olejnika.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKonwent Samorządowców Powiatu Kościerskiego
Następny artykułSerdecznie zapraszamy na majówkę z Zamojskim Domem Kultury