Trwa nabór do 48. Wyprawy Polarnej na Spitsbergen. Chętni mogą wziąć udział w ekspedycji do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Zgłoszenia przyjmowane są do 22 listopada, a ekspedycja to szansa na niepowtarzalne przeżycie. Co trzeba zrobić, aby dołączyć do wyprawy na wyspę na Oceanie Arktycznym?
Na położonej na Oceanie Arktycznym największej wyspie Norwegii – Spitsbergenie – mieści się ważna jednostka badawcza, Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego.
Obiekt zlokalizowany nad Zatoką Białego Niedźwiedzia, w granicach Parku Narodowego Południowego Spitsbergenu, obejmującego ochronę unikatowej arktycznego krajobrazu. Te kilka wkomponowanych w niego budynków polskiej stacji umożliwia prowadzenie badań przez cały rok. Znajdują się tam m.in. laboratoria biologiczne, chemiczne, meteorologiczne, oceanograficzne i sejsmologiczne. Do pracy w tym miejscu potrzebni są jednak nie tylko naukowcy.
Dla osób, które nieraz myślały o wyprawie w ten zakątek Ziemi, nadarza się prawdziwa okazja, by zrealizować marzenia. Zarządzający Polską Stacją Polarną Hornsund Instytut Geofizyki (IGF) PAN poszukuje bowiem chętnych do wzięcia udziału w ekspedycjach.
Jeszcze do 22 listopada br. trwa bowiem nabór do 48. Wyprawy Polarnej IGF PAN, a udział w tym przedsięwzięciu mogą wziąć specjaliści z różnych dziedzin – m.in. informatycy, kucharze i mechanicy. Poszukiwania chętnych dotyczą wzięcia udziału w dwóch grupach: zimującej (całorocznej) oraz letniej.
W opublikowanym na stronie Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk ogłoszeniu można zapoznać się ze szczegółami na temat potrzebnych do pracy osób.
W ramach grupy zimującej, której wyprawa dotyczy pobytu na okres czerwiec 2025 r. – lipiec 2026 r. poszukiwani są:
- Meteorolog (3 stanowiska) w szczególności z doświadczeniem w służbie meteorologicznej IMGW;
- Specjalista ds. monitoringu środowiska / oceanograf-hydrolog z patentem sternika motorowodnego i z doświadczeniem w pływaniu na łodziach i pontonach typu RIB w warunkach morskich;
- Geofizyk-elektronik z doświadczeniem w dziedzinach elektroniki i geofizyki;
- Informatyk z doświadczeniem w zakresie administrowania systemami Linux i Windows, teleinformatyki i łączności satelitarnej;
- Mechanik z umiejętnością obsługi agregatów prądotwórczych i silników wysokoprężnych;
- Konserwator z doświadczeniem w zakresie robót ogólnobudowlanych oraz napraw i konserwacji instalacji sanitarnych, elektrycznych i konstrukcyjnych.
W ramach grupy letniej, której wyprawa dotyczy pobytu na stacji w okresie kwiecień lub czerwiec 2025 r. – wrzesień lub październik 2025 r., poszukiwani są:
- Pracownik techniczny (2 stanowiska) z umiejętnościami w zakresie elektryki, robót ogólnobudowlanych i hydrauliki. Atutem będzie posiadanie wszelkiego rodzaju … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS