A A+ A++

Temat przebudowy bielskiego kąpieliska Panorama pojawia się od kilku lat. Słaby – i wciąż pogarszający się – stan obiektu, który jeszcze do lat 50. był jednym z piękniejszych kąpielisk Europy, sprawił, że w 2017 roku powstała koncepcja modernizacji tego miejsca; ta jednak w opinii wielu bielszczan zbyt mocno ingerowała w charakter tego wszak mocno osadzonego w historii miasta miejsca.

Temat na jakiś czas upadł. W tym roku samorząd postanowił wrócić do koncepcji z 2017 roku, uwzględniając w niej uwagi sprzed trzech lat.

Niecka sportowa podzielona na trzy części

Zaprezentowana przez Urząd Miejski koncepcja zakłada przebudowę istniejącej niecki sportowej – spłycenie jej (tak, aby eksploatacja basenu była tańsza, gdyż potrzebna będzie mniejsza ilość wody) i podzielenie jej na trzy akweny. Pierwszy z nich ma znajdować się tuż przy istniejącej już wieży i służyć do skoków. Środkowa niecka ma być klasycznym 10-torowym, 25-metrowym torem pływackim. Trzecia część posłuży do nauki pływania. Niecki zostaną oddzielone dwoma wyspami podwodnymi, to ma pomóc zachować historyczny wygląd miejsca.

Niecka sportowa od niecki rekreacyjnej zostanie oddzielona pomostem. W części rekreacyjnej – konkretnie w jej północnej części – znajdą się leżanki, ławeczki z masażem powietrznym, podwodna wyspa z dyszami fontanny i masażery wodne. Oprócz tego to, co znamy z innych tego typu miejsc – rwąca rzeka, gejzery, dysze, armatki wodne. W drugiej części niecki znajdzie się obszar dla najmłodszych, w którym będą zjeżdżalnie i zabawki.

O wszystkim zadecyduje konserwator zabytków

Urząd w planach ma także modernizację i wydzielenie istniejących plaż, a także remont chodników i trybuny. Przebudowa nie ominie także zaplecza sanitarnego.

 – Obecnie nie mogę wskazać, jaki ostatecznie kształt przyjmie projekt modernizacji pływalni Panorama – mówi naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego Jan Pacia. – Jesteśmy na etapie koncepcji i interpretacji ustaleń oraz analizowania najtrafniejszych rozwiązań, a jednocześnie musimy to wszystko skoordynować z obowiązującymi przepisami prawa i wytycznymi konserwatora – tłumaczy.

 Panorama ma status zabytku. Powstałe w 1936 roku kąpielisko zostało wybudowane przez firmę Karola Korna, a w 1939 roku odbyły się tutaj ostatnie przedwojenne mistrzostwa Polski. W latach 60. Panorama była planem zdjęciowym filmu „Jutro Meksyk” ze Zbigniewem Cybulskim w roli głównej, a 10 lat wcześniej – w 1955 – kręcono tutaj „Trzy Starty” w reżyserii Ewy Petelskiej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzukamy motocykla Dyńskiego
Następny artykułZ Internetu do celi. Świętokrzyscy kryminalni zatrzymali internetowego pedofila