A A+ A++

Zarządzeniem ministra zdrowia nową przewodniczącą Krajowej Rady ds. Kardiologii została prof. Janina Stępińska, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Państwowego Instytutu Badawczego.

Zastąpiła prof. Tomasza Hryniewieckiego, który w marcu został odwołany już z dwóch innych funkcji: konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii i pełnomocnika ministra zdrowia ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia. 

O odwołaniu prof. Hryniewieckiego pisaliśmy szerzej: 

Kardiologia: prof. Tomasz Hryniewiecki odwołany ze stanowiska konsultanta krajowego

Prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski zastąpił prof. Tomasza Hryniewieckiego na stanowisku pełnomocnika ministra zdrowia ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022–2032. Na stanowisku konsultanta wciąż jest wakat.

Zgodnie z zarządzeniem zostali powołani też nowi członkowie rady:

  • prof. Grażyna Brzezińska-Rajszys, kierownik Pracowni Interwencji SercowoNaczyniowych Instytutu Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka,
  • dr hab. Agnieszka Kapłon-Cieślicka z I Katedry i Klinika Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
  • prof. Piotr Suwalski, dyrektor Państwowego Instytut Medycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
  • prof. n. med. i n. o zdr. Anna Fijałkowska, zastępca dyrektora ds. Nauki Instytutu Matki i Dziecka,
  • Konrad Korbiński, przedstawiciel ministra właściwego do spraw zdrowia.

Profesor Janina Stępińska

Po ukończeniu Warszawskiej Akademii Medycznej rozpoczęła pracę w Klinice Wad Serca Instytutu Reumatologii, a następnie Instytutu Kardiologii w Aninie. Pracując w Klinice Wad Serca, jednocześnie prowadziła Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. W związku z ogromnym postępem w kardiologii, rozwojem kardiologii interwencyjnej, elektroterapii i kardiochirurgii oraz wzrostem liczby chorych z ostrymi zespołami wieńcowymi, ostrą niewydolnością serca, z groźnymi dla życia zaburzeniami rytmu serca, profesor Stępińska uważała, że struktura szpitali powinna być inna. Większość pacjentów może być diagnozowana i leczona ambulatoryjnie lub w ramach bardzo krótkich hospitalizacji, za czym przemawiają również czynniki ekonomiczne. Natomiast intensywna terapia kardiologiczna jest niezbędna. Stworzyła koncepcję, w której intensywna terapia kardiologiczna jest „sercem” oddziałów kardiologicznych. Tam ważny jest czas, ale również najwyższa jakość, umiejętność pracy zespołowej i podejmowania decyzji. To się przekłada na odległe wyniki leczenia. Zwolennikiem takiej koncepcji był także prof. Zbigniew Religa, ówczesny dyrektor Instytutu Kardiologii, który zaakceptował pomysł budowy bardzo nowoczesnej, dużej, 21-łóżkowej Kliniki Intensywnej Terapii Kardiologicznej.

Profesor Stępińska kierowała Kliniką Intensywnej Terapii od początku jej powstania do 2019 roku, a w latach 2003-2010 jednocześnie Kliniką Wad Nabytych Serca. Kierując obiema klinikami wprowadziła wiele nowatorskich rozwiązań klinicznych i systemowych. Za swoje zasługi w nowoczesnym leczeniu zawału serca została uhonorowana nagrodą „Kroku Milowego w Leczeniu Zawału Serca” podczas XXV Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej w Zabrzu. W 2015 roku została na krótko, i ku oburzeniu anestezjologów, konsultantem krajowym w dziedzinie intensywnej terapii. Był to okres szczególnie trudny dla intensywistów. Profesor Stępińska zabiegała o poprawę wycen procedur wysokospecjalistycznych oraz poszerzenie uprawnień terapeutycznych dla kardiologów leczących chorych na oddziałach intensywnej terapii kardiologicznej.

Była kierownikiem specjalizacji ponad 20 kardiologów, brała udział w tworzeniu programu specjalizacji z kardiologii i przez lata przewodniczyła komisjom egzaminacyjnym w dziedzinie kardiologii. Była promotorem licznych rozpraw doktorskich i opiekunem przewodów habilitacyjnych.

Profesor Stępińska od wielu lat aktywnie działa w strukturach Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W kadencji 1998-2001 była sekretarzem Zarządu Głównego PTK, pozostając w Zarządzie Głównym na kolejną kadencję i wracając do niego w 2009 roku jako prezes elekt. W latach 2011-2013 była prezesem PTK – pierwszą i jak do tej pory jedyną kobietą na tak zaszczytnym stanowisku. W czasie Jej kadencji istotnie wzrosła liczba członków Towarzystwa, powołano dwie nowe komisje: ds. e-learningu oraz ds. współdziałania z parlamentem i administracją państwową. 

Jednym z głównych Jej celów jako prezesa PTK było wzmocnienie roli intensywnej terapii kardiologicznej. Wielokrotnie podkreślała, że w kardiologii skończyła się era intensywnej opieki na rzecz intensywnej terapii. Z ówczesnym konsultantem krajowym w dziedzinie kardiologii profesorem Grzegorzem Opolskim podejmowała liczne działania służące edukacji podyplomowej. Pracowała nad utworzeniem specjalizacji z intensywnej terapii, a koncepcję jej funkcjonowania przedstawiała m.in. na posiedzeniach Rady Naukowej w Ministerstwie Zdrowia. Profesor Stępińska miała ogromne osiągnięcia dla powstania i rozwoju początkowo Sekcji, a następnie Asocjacji Intensywnej Terapii PTK. W 2017 roku za swoje zasługi dla rozwoju intensywnej terapii i Asocjacji została Honorowym Członkiem Zarządu AITK PTK. W strukturach PTK jest aktualnie Przewodniczącą Kapituły Prezesów przyznającej co roku najważniejszą nagrodę naukową Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Od lat jest bardzo aktywna także w strukturach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC). W 2000 roku przyznano Jej tytuł Fellow ESC. Profesor Stępińska jest autorką i współautorką przeszło 300 publikacji naukowych o sumarycznym wskaźniku IF ponad 600 punktów, cytowanych ponad 14 tysięcy razy.

O zmianach na stanowiskach konsultantów krajowych pisaliśmy w poniższych materiałach:

Nowa konsultant krajowa w dziedzinie neurologii dziecięcej
Nowa konsultant krajowa w dziedzinie neurologii dziecięcej

Nieprawidłowo powołany konsultant krajowy psychoterapii
Nieprawidłowo powołany konsultant krajowy psychoterapii

Wciąż pozostają wakaty na stanowiskach krajowych konsultantów w dziedzinie: hematologii, kardiologii, medycyny paliatywnej, ortodoncji.

Źródła:

X/ Polskie Towarzystwo Kardiologiczne /www.gov.pl/web/zdrowie/konsultanci-krajowi

Aktualizacja: 27/03/2024 19:20

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWandal, który zniszczył kapliczkę maryjną, w rękach policji
Następny artykułBGK: blisko 1,2 mld zł na nową transzę pożyczek z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS)