A A+ A++

Gdzie szukać pędów chmielu? Rozejrzyj się podczas spaceru

Wyglądają wyjątkowo niepozornie, przywodząc na myśl zwykły chwast. W Polsce rosną dziko w lasach i w pobliżu rzek czy jezior, niejednokrotnie obrastając także płoty, słupy czy drzewa. Niewielu zwraca na nie uwagę, przechodząc obok zupełnie obojętnie.

Tymczasem na Zachodzie pędy chmielu są niemal luksusowym towarem, którego ceny z roku na rok szybują w górę. Kilogram przysmaku w Niemczech, Belgii czy Francji kosztuje średnio około 150 euro za kilogram, co daje przeszło 600 złotych. Podczas kolejnego spaceru wytęż więc nieco wzrok.

Czy pędy chmielu są zdrowe? Zaproś na swój talerz

Sezon na pędy chmielu trwa wyjątkowo krótko. W kwietniu i początkiem maja warto mieć oczy szeroko otwarte. Wkrótce bowiem rarytas odejdzie w zapomnienie aż do kolejnej wiosny. Za czym dokładnie się rozglądać? “Polskie szparagi”, jak nazywa się niekiedy pędy chmielu, by zachwycały smakiem, powinny mieć maksymalnie sześć liści, które z łatwością odchodzą od łodygi. W takich drzemie największy potencjał.

W Polsce nierzadko traktujemy chmiel jako chwast. Jego pędy to najdroższe warzywotntk123RF/PICSEL

Jak się okazuje, pędy chmielu kandydują nie tylko do miana najdroższego warzywa na świecie, ale również rozpychają się łokciami na liście tych najzdrowszych. Niepozorne łodygi bogate są w witaminy z grupy B, w tym B6 oraz B12, a także kwas foliowy – składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i krwionośnego.

W swoim składzie zawierają także związki o działaniu przeciwutleniającym – flawonoidy, które pomagają chronić organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. To też źródło związków roślinnych – fitoestrogenów, które pomagają w łagodzeniu objawów menopauzy, poprawiając jednocześnie stan skóry, włosów i paznokci. Są też obfite w niezbędne dla zdrowia kości i układu odpornościowego wapń, magnez czy cynk.

Jak przyrządzić dziki chmiel? Niecodzienny dodatek do wielu dań

Pędy chmielu, mimo iż są wyjątkowo mało znanym składnikiem diety, mogą stać się prawdziwym kulinarnym rarytasem. Zielone łodygi smakują bowiem jak połączenie szparagów i karczochów, a odpowiednio przygotowane mogą stać się smaczną przekąską lub niecodziennym dodatkiem do dania głównego.

Wystarczy podsmażyć je na maśle, a potem zajadać się ich niecodziennym smakiem. Najlepiej wybrać te młode łodygi, których długość sięga około 15 cm, a które łatwo się łamią. Przed smażeniem należy dokładnie je umyć, a kolejno osuszyć papierowym ręcznikiem. Potrzebować będziemy:

Sposób przygotowania:

  1. Łodygi chmielu umyj i osusz. Czosnek pokrój w plasterki.

  2. Na patelni rozgrzej masło, a kolejno wrzuć na niego pędy chmielu i czosnek. Smaż przez około 5 minut, często mieszając.

  3. Pod koniec smażenia przypraw do smaku solą i pieprzem. A potem zajadaj się bez końca!

“Zbliżenia”. Chris Cugowski o swojej muzycznej drodze i o tym jak trafił do serialu „Bridgertonowie”INTERIA.PL

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKrzysztof Bosak przyjedzie do Wielkopolski. Seria spotkań wyborczych Konfederacji
Następny artykułAleksandra Kosiorek prezydentem Gdyni