W znanej już mieszkańcom gminy Kcynia Zagrodzie Zapiecek w Żurawi przez cały miesiąc odbywały się warsztaty tworzenia świątecznych skrzatów. Powstały ich dziesiątki, jeśli nie setki. Każdy inny, wyjątkowy, oryginalny, wspaniały, tworzony własnoręcznie, a więc tym bardziej cenny.
Warsztaty świąteczne to doskonała okazja, aby zanurzyć się w atmosferze świąt jeszcze głębiej, ucząc się nowych umiejętności i tworząc coś własnoręcznie. Warsztaty nie tylko dają możliwość nauki, ale również tworzą okazję do dzielenia się pasją i wspólnego świętowania. W przeciągu tych kilku tygodni przez Zagrodę przewinęły się m.in. dzieci z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej w Dziewierzewie, przedszkolaki ze Szkoła Podstawowej Nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Więcborku, dzieci z Domu Świętego Mikołaja w Kcyni, panie z Koła Gospodyń Wiejskich Liszkówko, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mycielewie, przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego im. Ziemi Pałuckiej w Kcyni, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kcyni, uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Szubinie, dzieci ze Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych Dziecięca Przystań. Dziś ostatnie skrzaty wyszły spod rąk dzieci z Łankowic, które przybyły do Zapiecka wraz z paniami z KGW Młode Łanki.
Na warsztatach każdy samodzielnie wykonywał skrzata lub panią skrzatową. Posłużyły do tego skrawki materiału, skarpetki, czapki, rękawiczki i przeróżne ozdoby. Wszystko pod bacznym okiem gospodarzy obiektu Brygidy i Bolesława Prus oraz Zosi Wilczyńskiej, która prowadzi w Zagrodzie zajęcia kreatywne.
– Stosowanie różnorodnych materiałów, uczenie się nowych technik, używanie kleju na gorąco, formowanie postaci, eksperymentowanie, to wszystko sprzyja rozwojowi umiejętności manualnych oraz kreatywności – mówi Brygida Prus, właścicielka i dusza Zapiecka – Nic nie przynosi tyle satysfakcji, co własnoręcznie wykonane dzieła. Każdy uczestnik naszych warsztatów zabierał własnoręcznie zrobionego skrzata do domu, by postawić go na stole lub podarować jako prezent bliskiej osobie. Własnoręcznie zrobione prezenty z pewnością zostaną docenione przez najbliższych, gdyż są one symbolem naszej troski i zaangażowania – dodaje.
To koniec świątecznych warsztatów, ale nie koniec twórczych działań w Zapiecku. Zagroda edukacyjna ma być miejscem spotkań, warsztatów, które są idealnym miejscem do eksperymentowania i próbowania czegoś nowego. Nawet jeśli ktoś nigdy wcześniej nie miał do czynienia z konkretną techniką czy narzędziem, pod okiem instruktora może odkryć w sobie nowe talenty. Na to by obudzić w sobie twórcze pasje, nigdy nie jest za późno.
Ewa Hałas
Autor: Pałuki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS