W ostatnich dniach południowo-zachodnia Polska zmaga się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, które doprowadziły do rekordowych opadów i zagrożenia powodziowego. Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), na stacji Jarnołtówek w województwie opolskim dobowa suma opadów wyniosła 161,5 mm, bijąc rekord z 1997 roku.
Sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna, a władze lokalne podjęły decyzję o ewakuacji mieszkańców kolejnych miejscowości.
Ewakuacja w Jarnołtówku i Pokrzywnej
Największe zagrożenie dotyczy miejscowości położonych w pobliżu Złotego Potoku, który osiągnął rekordowy poziom. Ewakuacje przeprowadzono w Jarnołtówku i Pokrzywnej, gdzie mieszkańcy dobrowolnie opuszczali swoje domy, obawiając się dalszego wzrostu poziomu wód. Zagrożone są głównie zabudowania zlokalizowane blisko rzeki.
— Obecnie Złoty Potok osiąga rekordowe wyniki, wciąż także nie maleje Biała Głuchołaska. Krytyczna będzie noc z soboty na niedzielę — poinformował burmistrz Głuchołaz, Paweł Szymkowicz, w rozmowie z RMF FM.
Mieszkańcy przygotowują się na najgorsze, a lokalne służby pozostają w stanie gotowości do dalszych działań ratunkowych, jeśli sytuacja ulegnie pogorszeniu.
Rekordowe opady w Jarnołtówku
Według danych IMGW, opady deszczu w regionie osiągnęły rekordowy poziom. Na stacji meteorologicznej w Jarnołtówku dobowa suma opadów wyniosła 161,5 mm, co stanowi o 30 mm więcej niż dotychczasowy rekord ustanowiony podczas wielkiej powodzi w 1997 .
W opublikowanym komunikacie IMGW podkreślono, że sytuacja hydrologiczna w regionie jest dynamiczna, a prognozy wskazują na dalsze opady, które mogą pogorszyć sytuację. Lokalne władze i mieszkańcy pozostają w pełnej gotowości, przygotowani na ewentualne dalsze ewakuacje i działania kryzysowe.
Służby w gotowości
Służby ratunkowe monitorują sytuację i w razie konieczności gotowe są do natychmiastowej interwencji. Zorganizowano także miejsca dla osób ewakuowanych, gdzie mogą otrzymać pomoc oraz schronienie. Władze apelują do mieszkańców o stosowanie się do zaleceń służb i nielekceważenie zagrożeń.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS