Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował o tym w specjalnym komunikacie. – W związku z trwającymi rozmowami Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) z kontrolerami ruchu lotniczego, w dniu 22 kwietnia br. odbyło się spotkanie Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz przedstawicieli PAŻP z Europejską Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (EUROCONTROL) w sprawie ewentualnego rozpoczęcia w polskiej przestrzeni powietrznej procedury massive cancellation, czyli kasowania połączeń lotniczych. Na chwilę obecną procedura ta nie została uruchomiona – napisano.
Dodano, że od 1 maja “loty z polskich lotnisk regionalnych oraz loty nad Polską powinny odbywać się bez gwałtownych zakłóceń”. – Większe nieregularności lotów spodziewane są na lotniskach w Warszawie i Modlinie – ostrzega ULC.
“Tysiąc zagrożonych lotów”
Wcześniej głos w sprawie sytuacji w PAŻP zabrała Komisja Europejska. – Komisja wraz z Eurocontrol ściśle monitoruje sytuację, która budzi poważne obawy i poważnie wpłynie na łączność w całej Unii Europejskiej. Ponieważ wydaje się, że przyczyną obecnej sytuacji jest konflikt społeczny, Komisja nie ma uprawnień do interweniowania. Zdecydowanie jednak wzywamy wszystkie zaangażowane strony do pilnego znalezienia rozwiązania – powiedział rzecznik KE Stefan De Keersmaecker.
Dodał, że należy zapewnić obsługę lotów w najbezpieczniejszych warunkach. – Eurocontrol oszacował, że około 1000 lotów dziennie do i z Polski oraz nad polską przestrzenią powietrzną może być odwołanych, jeśli nie będzie rozwiązania – wskazał.
Rozmowy “ostatniej szansy”
Ok. godz. 11 rozpoczęło się spotkanie kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego na rozmowy – poinformowała w piątek PAP rzeczniczka PAŻP Agata Król. Wcześniej rzeczniczka Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) przekazała PAP, że związkowcy zostali zaproszeni przez kierownictwo PAŻP na godz. 9.
Jak dodała, w czwartek, ok. godz. 22. wpłynęła do szefostwa PAŻP propozycja Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL). “Kierownictwo Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wraz z zespołem pracowało nad nią całą noc” – przekazała wcześniej Król.
Spór dotyczy zmian w regulaminie zatrudnienie który zdaniem kontrolerów obniża standardy bezpieczeństwa oraz ich pensje. Dlatego grupa 180 z 208 pracujących w stolicy – gdzie jest największe lotnisko w Polsce – kontrolerów ruchu lotniczego tych zmian nie akceptuje. Z końcem marca z agencji odeszły już 44 osoby, dla kolejnych 136 okres wypowiedzenia upływa 30 kwietnia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS