Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o otrzymaniu zezwolenia na budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S1. Konkretnie mowa o fragmencie od węzła Bieruń do węzła Oświęcim. Umowa na zaprojektowanie i wybudowanie tej części S1 została podpisana 30 listopada 2021 roku. Szacunkowy koszt inwestycji wynosi ponad 212 mln zł. Co to oznacza dla kierowców?
GDDKiA pochwaliła się zezwoleniem na realizację kolejnego odcinka drogi ekspresowej S1, która w przyszłości stanie się ważną częścią europejskiego korytarza drogowego łączącego państwa nadbałtyckie z krajami południowej Europy. Inwestycja obejmuje budowę niemal 3-kilometrowego fragmentu trasy pomiędzy Bieruniem a węzłem Oświęcim. Jednocześnie wykonawca zobowiązał się do wybudowania nowego odcinka drogi krajowej w ciągu DK44 o długości ok. 2,7 km oraz dodatkowej jezdni do obsługi ruchu lokalnego pomiędzy węzłem Bieruń a układem ulicznym Bierunia. Jeśli wszystko pójdzie po myśli drogowców, 20 sierpnia teren budowy zostanie przekazany wykonawcy, co będzie się wiązało z oficjalnym rozpoczęciem prac.
Na decyzję w sprawie realizacji budowy drogowcy czekali od 23 stycznia 2023 roku. Powodem opóźnień miały być przedłużające się procedury administracyjne, w tym uzyskanie decyzji wodnoprawnej oraz uprawomocnienie się decyzji środowiskowej. Jak zaznaczają urzędnicy – w kolejce wciąż czekają decyzję w sprawie budowy odcinka od Mysłowic do Bierunia. Zgodnie z przewidywaniami zgoda na realizację tego punktu trasy powinna zostać wydana w październiku br. Wtedy też wszystkie cztery odcinki S1 od Mysłowic do Bielska-Białej wejdą w fazę robót budowlanych.
Łączna wartość umów na realizację odcinków S1 od Mysłowic do Bielska-Białej wynosi blisko 2,3 mld zł. Zgodnie z szacunkami GDDKiA zakończenie prac dla odcinków od Mysłowic do Oświęcimia powinno nastąpić w III kwartale 2026 r. Dla budowanych już odcinków Oświęcim – Dankowice i Dankowice – Bielsko-Biała Hałcnów termin … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS