Premier Wielkiej Brytanii Theresa May 29 marca formalnie rozpoczęła dwuletni proces wychodzenia kraju z Unii Europejskiej. Brexit jest fatalnym ciosem dla Polaków i innych unijnych imigrantów, którzy automatycznie utracą prawo do podejmowania pracy na Wyspach.
Zobacz także:
Jak donosi TVN24, po 29 marca, kiedy premier Theresa May uruchomiła dwuletni proces wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, wśród Polaków i innych imigrantów pochodzących z Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii coraz częściej pojawia się niepokój. Skutki Brexitu są trudne do oceny, ponieważ do tej pory żaden kraj nie wystąpił z szeregów Unii.
„Za dwa lata Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii, którzy mają tylko polskie obywatelstwo, automatycznie stracą prawo do podejmowania pracy. Mogą to prawo łatwo otrzymać, ale tylko w przypadkach, kiedy to pracodawcy będą ubiegać się o pracownika. To nie jest takie proste. Setki tysięcy Polaków będzie musiało się ubiegać o uzyskanie prawa do pracy” ocenia profesor Stanisław Gomułka, ekonomista i były wiceminister finansów. Profesor dodał także, że wydanie tego typu pozwoleń „nie będzie przedmiotem targów między rządem brytyjskim a Unią Europejską”, ponieważ jest to „oddzielna władza rządu brytyjskiego”.
Komentator TVN24 BiS, Marek Ostrowski podkreślił, że w negocjacjach Wielkiej Brytanii z Unią Europejską najważniejszym problemem będą warunki dostępu do rynku. Zapytany o to, czy Brexit oznacza początek opuszczania Unii Europejskiej przez inne państwa, oświadczył: „Wszystko zależy od wyników wyborów we Francji. Gdyby nie daj Boże, tam wygrała Marine Le Pen, to moim zdaniem, to jest koniec Unii Europejskiej”.
Gomułka wspomniał także o ostatniej wizycie lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego w Londynie. „Pan Kaczyński i polski rząd może w tym momencie próbować powiedzieć pani May: może będziecie łagodni. Problem polega na tym, że my nie mamy możliwości wpływu” powiedział ekonomista. „To był taki gest mówiący Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii: będziemy dbać o was, nie zapominamy o was. Tylko tyle” uważa Gomułka.
Do spotkania Jarosława Kaczyńskiego z Theresą May doszło 24 marca. Głównym tematem odwiedzin była przyszłość Polaków na Wyspach po wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Wtedy prezes PiS mówił: „Uzyskaliśmy zapewnienie, że w pierwszej fazie negocjacji ws. Brexitu z Unią Europejską, Wielka Brytania będzie chciała załatwić sprawę w sposób pozytywny, ale też na zasadzie wzajemności. Jesteśmy tu na dobrej drodze”.
Kasia Okarmus / POLEMI.co.uk
Fot.: Robert Lucian Crusitu / Shutterstock
Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Warto przeczytać…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS