A A+ A++

Jeśli twoim wymarzonym weekendem jest spędzenie czasu na łonie natury, podziwiając walory krajobrazowe w ciszy i spokoju. Już teraz zaplanuj wypad za miasto w stronę najsłynniejszej atrakcji regionu Bieszczad, a spędzony tam czas będziesz wspominać na długo.

Zobacz wideo Jak wygląda spływ Sanem?

Podkarpacie wzywa na łono natury

Głównym celem wyjazdów w te rejony jest słynne jezioro Solińskie nazywanie przez niektórych “bieszczadzkim morzem” ze względu na swoją wielkość 22 km2. Geograficznie umiejscowione w górach Sanocko – Turczańskich jest największym sztucznym jeziorem w Polsce. Powstała w latach 60. zapora na rzece San stworzyła to niesamowite miejsce, które przyciąga turystów z całego kraju. Tuż przy zaporze wypożyczyć można jacht lub kajaki, aby z powierzchni jeziora podziwiać całą okolicę. Najpiękniejszymi fragmentami jest wyspa mała, nazywana Zajęczą lub duża potocznie określana wyspą Elektryka, urokliwymi zakątkami są również półwysep Jawor czy Polańczyk-Cypel. Dzieci w cieplejsze dni z pewnością będą chciały wkroczyć do jeziora, które wzdłuż 150 km brzegu posiada wydzielone kąpieliska przeznaczone do pływania.

Wnętrze największej w Polsce zapory, która stworzyła to miejscami 60-metrowe jezioro, również jest dostępne dla zwiedzających. Każdy zwiedzający może podziwiać, jak wyglądają procesy zachodzące w zaporze będącej producentem energii odnawialnej. Na jeziorze obowiązuje zakaz korzystania z silników motorowych, dlatego przemierzać je możemy cichymi rowerkami wodnymi, kajakami, czy korzystając z zorganizowanego rejsu po wodach jeziora Solińskiego lub trasą w stronę dzikich brzegów północno-wschodniej części jeziora, nazywaną “Doliną Sanu”. Sezon żeglarski na jeziorze zaczyna się już z początkiem maja i trwa do września lub czasem nawet do października.

Dzikie rejony jeziora Solińskiego to również raj dla wędkarzy. To miejsce na zasiadkę w ciszy na łonie natury. Najczęściej występującymi rybami w jeziorze są okonie i sandacze, ale przy odrobinie szczęścia można tu także złapać leszcze, szczupaki, karpie czy sumy. Najpopularniejszymi łowiskami są między innymi Werlasie oraz Chrewcie. Płytszą wodę z możliwością złapania drapieżnej ryby można znaleźć w okolicach Zawodzia. O wymagane zezwolenia należy starać się w okręgu PZW Krosno.

Najlepsze atrakcje w okolicach jeziora

Solińska kolej linowa wybudowana w 2022 roku zdecydowanie zaliczana jest do największych atrakcji regionu. Półtorakilometrowa trasa biegnąca nad zaporą Solińską w stronę góry Jawor zapewnia niesamowite widoki. Tuż przy górnej stacji odwiedzić można Park Tajemnicza Solina, który prezentuje tajemnicze legendy z terenów Bieszczad, a także historie Biesów i Czadów. Zjeżdżając na dół, warto przejść się deptakiem Solińskim znajdującym się na szczycie 83-metrowej zapory.

Eko Marina to miejsce z pływającymi basenami, idealne dla osób, które obawiają się pływania w wodach otwartego jeziora. Powstała na jeziorze Solińskim w 2020 roku. Nad brzegiem jeziora znajduje się również słynne uzdrowisko powstałe w 1999 roku – Polańczyk Zdrój, który kuracjuszom zapewnia charakterystyczny mikroklimat oraz bogactwo wód źródlanych z zawartością chlorkowo-sodowo-bromkowych i jodkowych minerałów.

Jak najlepiej dojechać nad jezioro?

Jeśli celem naszego wyjazdu jest jezioro Solińskie, noclegów warto szukać w pobliskiej miejscowości Solina, która z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów nie tylko z Polski, ale również z zagranicy. Do samej Soliny nie da się jednak dojechać pociągiem, największa okoliczna stacja kolejowa znajduje się w oddalonym o 28 kilometrów Sanoku. Jednak z lokalnego dworca autobusowego w szczycie sezonu letniego odjeżdżają liczne autobusy do Soliny. W tym kierunku kursują również autobusy bezpośrednie z Krakowa, Wrocławia, Warszawy i Łodzi. Jeśli planujemy podróż samochodem, z Rzeszowa dojedziemy w niecałe dwie i pół godziny, natomiast z Krakowa należy przewidzieć czterogodzinną podróż.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBrak prywatności u lekarzy
Następny artykułW lutym ujawnił, w maju dokonano na niego zamachu