A A+ A++
fot. Pixabay

Japonki to z pozoru buty idealne na lato. Są luźne i swobodne. Niestety mają też swoje wady. Gdy chodzimy w japonkach, mięśnie stopy przykurczają się, a w efekcie nasze stawy są bardziej obciążone. Sprawdź, co o spacerowaniu w japonkach i innych tego typu butach sądzą lekarze i podolodzy. Czy to jest zdrowe?

Czy warto chodzić w japonkach?

Dla wielu osób klapki są najlepszymi butami na lato. Swobodnie się je zakłada i zdejmuje. Tylko nieznacznie zakrywają skórę, a więc stopa nie przegrzewa się zbyt mocno. Jednak spacerowanie w takim obuwiu nie jest komfortowe. Mamy na myśli najtańsze klapki o pianowej podeszwie. Nie są one stabilne i przyczyniają się do obciążenia stawów. W dodatku trzeba często pilnować, aby ich przypadkiem nie zgubić (np. podczas szybkiego marszu lub biegu). Ponadto w japonkach palce są nienaturalnie zaciskane i powodują jeszcze więcej trudności. Specjaliści stawiają sprawę jasno: buty tego typu są dla nas niezdrowe.

Dlaczego nie warto spacerować w klapkach?

Podczas chodzenia w klapkach przesadnie są unieruchamiane palce stóp. W poważnych sytuacjach może to przyczynić się do wystąpienia m.in. zniekształceń.

Japonki mają cienką podeszwę, która nie zapewnia prawie żadnej amortyzacji. Jakby tego było mało, składnia również do zmiany stylu chodzenia (małe kroki). To w konsekwencji gorzej wpływa nie tylko na kostki, ale również na kolana czy biodra.

Maszerowanie w klapakach sprzyja także obrażeniom. Wtedy łatwiej o wysunięcie się stopy z nieustabilizowanego obuwia, co zwiększa ryzyko kontuzji. Groźne może być także prowadzenie samochodu w japonkach czy jeżdżenie w nich na rowerze. Ponadto stopy w klapkach też się pocą, w związku z tym są narażone na atak drobnoustrojów.

W japonkach z plastiku znajdują się zazwyczaj niebezpieczne związki, także te kancerogenne. Niewykluczone, że przedostają się do organizmu przez skórę na stopach. Zanim zdecydujesz się na zakup nowej pary japonek czy innych podobnych klapek, dobrze się zastanów. Unikaj tanich, tandetnych butów z plastiku, które oferują sprzedawcy na bazarach czy w sklepach internetowych.

Czytaj też: Domowy trik na obcierające buty. Jest zawsze skuteczny i kosztuje grosze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDwa zwycięskie sparingi polskiej kadry przed Uniwersjadą 
Następny artykułLegenda odchodzi z Interu Mediolan. Koniec epoki