Jesienna pora jest idealna na relaksujący wyjazd. Ostatnie ciepłe powiewy wiatru, brak tłumów w popularnych miejscach, malownicza natura– to właśnie skłania turystów do podróży jesienią. Jednym z najbardziej ciekawych zakątków naszego kraju są Tatry, czyli najwyższe, a zarazem najmłodsze góry Polski. Sprawdźmy, jakie miejsca w Tatrach warto odwiedzić oraz co zabrać w góry jesienią.
Tatry jesienią– szlaki warte największej uwagi
Mimo tego, że jesień dla wielu nie jest najbardziej zachęcającą porą na długie wyprawy, górskie szlaki właśnie wtedy odznaczają się aurą pewnej tajemnicy, której nie da się doświadczyć inaczej, niż poprzez pełną przygód podróż w głąb szczytów i własnego wnętrza.
Dla tych, którzy wybierają się w polskie Tatry z całą rodziną, godny uwagi będzie szlak o ciekawej nazwie Gęsia Szyja. Do jego początku można z łatwością dotrzeć z przystanku na Wierchu Poroniec. Cała wędrówka trwa zaledwie 45 minut, dlatego nie powinna sprawić większych kłopotów nawet młodszym uczestnikom. Warto wspomnieć o tym, że na Rusinowej Polanie, położonej między początkowym a końcowym punktem, można odpocząć na przeznaczonych do tego ławkach, delektując się oscypkiem z jednego z miejscowych sklepików.
Najbardziej popularnymi szczytami w polskich górach są oczywiście Kasprowy Wierch oraz Gubałówka. W wakacje przeżywają one oblężenie, jednak Tatry jesienią oferują szczególną atmosferę spokoju i intymności. Przed wyjazdem warto także zasięgnąć podstawowych informacji o Tatrach, aby nie dać się zaskoczyć panującym tam warunkom. Podróż szlakami prowadzącymi na te szczyty jest też znacznie większym wyzwaniem, dlatego powinni zdecydować się na nią przede wszystkim doświadczeni miłośnicy górskich wojaży. Więcej informacji o tatrzańskich szlakach znajdą Państwo na tej stronie.
Gdzie jeszcze można wybrać się w Tatry jesienią?
Jeżeli pragniemy odwiedzić najpiękniejsze, a zarazem najbardziej uczęszczane miejsca w Tatrach, warto zdecydować się na alternatywną drogę do nich lub też rozpoczęcie podróży o dość wczesnej godzinie. Doskonałym przykładem jest Morskie Oko, wokół którego często trudno znaleźć choć skrawek wolnego miejsca. Świetnym pomysłem jest oddalenie się w stronę niewielkiego półwyspu przy kapliczce Matki Bożej.
Niezwykle ciekawym i urokliwym zakątkiem jest też Polana na Stołach. Odznacza się ona niebywałymi krajobrazami, jak całe Tatry jesienią. Z masywu można podziwiać Giewont oraz Czerwone Wierchy, które o tej porze są jeszcze bardziej zjawiskowe. Aby bezpiecznie dotrzeć do miejsca początku podróży, dobrym pomysłem będzie autobus Kraków– Zakopane, a wszystkie zalety takiego sposobu transportu znajdą Państwo w tym miejscu.
Tatry zachodnie owocują również w dużą ilość tajemniczych jaskiń, które można zwiedzać z wykwalifikowanym przewodnikiem. Jedną z nich jest Jaskinia Mroźna, która wyposażona jest dodatkowo w oświetlenie pomagające w odkrywaniu jej zaułków. Jeśli jednak preferujemy zwiedzanie samodzielne, warta uwagi jest z pewnością Smocza Jama- jako przedstawicielka jaskiń krasowych.
Co zabrać w góry jesienią?
Każdy doświadczony zdobywca górskich szczytów wie, że do zwiedzania Tatr jesienią trzeba się odpowiednio przygotować. Chodzi tu przede wszystkim o niezwykle zmienną pogodę. Dylematem wielu turystów jest więc to, co zabrać jesienią w góry. W Tatrach o każdej porze roku możemy spodziewać się silnego wiatru, opadów deszczu i śniegu oraz temperatury zmieniającej się z minuty na minutę. Warto więc być na bieżąco z informacjami o warunkach tam panujących.
Jesienią powinniśmy postawić na wysokie, stabilne obuwie, najlepiej trekkingowe, które nie tylko chroni stopę przed zimnem i wilgocią, ale jest też przystosowane do długich wędrówek. Warto zaopatrzyć się też w grube skarpety. Bardzo popularna wśród turystów jest też bielizna termoaktywna produkowana z materiałów syntetycznych lub wełny merynosów. Jako dodatkowy sprzęt przyda się dobra latarka, termos z herbatą i plecak z przeciwdeszczowym pokrowcem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS