A A+ A++

Związany z Istebną wspinacz w latach 80-tych ubiegłego wieku zdobył “koronę Himalajów” w ciągu ośmiu lat. Pod wpływem nowych danych, badacze zakwestionowali jednak niektóre wyczyny.

Jerzy Kukuczka był niekwestionowaną sławą polskiego i światowego  himalaizmu. Zginął w 1989 roku, podczas wychodzenia na ośmiotysięcznik Lhotse. Na przestrzeni lat 1979 – 1987 zdobył wszystkie z 14 ośmiotysięczników. Nie był pierwszy, bowiem rok wcześniej dokonał tego Austriak Reinhold Messner, jednak Kukuczka potrzebował na to połowę czasu mniej (8 lat), a ponadto jego wejścia były bardziej ekstremalne i spektakularne. Stało się to powodem treści telegramu, jaki Messner wysłał Kukuczce, po wyjściu na ostatni z najwyższych czternastu szczytów: “Nie jesteś drugi, jesteś wielki”, brzmiał komunikat Austriaka. Było to też powodem, iż Kukuczka został umieszczony w Księdze Rekordów Giuinnessa.

Dziennikarze Przeglądu Sportowego zauważyli, że zarówno Messner, jak i Kukuczka, zostali wykreśleni z Księgi Rekordów Guinessa. Skontaktowali się więc z działaczami Księgi, a ci odesłali ich do raportu Eberharda Jurgalskiego, który wraz z zespołem przeanalizował wszystkie wejścia na najwyższe szczyty. “Doszli do wniosku, że w przypadku wielu szczytów (szczególnie Annapurny I, Dhaulagiri I i Manaslu) “prawdziwe szczyty” nie były poprawnie identyfikowane przez wiele lat” – czytamy. W związku z tym wielu wspinaczy omyłkowo myślało, że zdobyło szczyt, a rzeczywistość była tak naprawdę inna, najwyższy punkt znajdował się w innym miejscu. W przypadku Jerzego Kukuczki chodzi przede wszystkim o Manaslu, gdzie to Polak miał zatrzymać się 8 metrów przed miejscem, które dziś uznaje się za rzeczywisty szczyt góry. Twierdzi się też, że wspinacze nie raz po prostu nie stawali w najwyższych punktach góry, na co mają wskazywać dostępne dziś dowody i metody analizy.

Z takim stawianiem sprawy nie zgadzają się bliscy Jerzego Kukuczki. Twierdzą oni, że Jurgalski powołuje się na fotografie jako szczytowej, tymczasem te miały być zrobione po zejściu z samego szczytu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Giżycko: „Bezpieczna droga do szkoły” w praktyce
Następny artykułWzruszające chwile przed meczem Ligi Mistrzów. Klub i kibice podziękowali Bertusowi Servaasowi [ZDJĘCIA]