A A+ A++

5 października 2024 r. w Kościele Rektoralnym pw. Św. Katarzyny w Zamościu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie religijne – sympozjum zatytułowane „Jerycho Różańcowe Nową Formą Duchowości”. Spotkanie to organizowane jest z okazji 45. rocznicy pierwszego Jerycha Różańcowego na Jasnej Górze, które stało się istotnym elementem duchowości katolickiej w Polsce.

Program duchowy i intelektualny

Sympozjum rozpocznie się o godz. 10:00 od modlitw wstępnych prowadzonych przez Legion Maryi oraz wspólnego Różańca Świętego, podczas którego wierni będą medytować nad Tajemnicami Radosnymi. Następnie, o godz. 11:00, odbędzie się uroczysta Msza Święta koncelebrowana, będąca centralnym punktem duchowego wymiaru spotkania.

O godz. 12:30 rozpocznie się pierwsza sesja sympozjum, której przewodniczyć będą eksperci teologii i duchowości. Ks. dr Sławomir Radulski SAC z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przedstawi referat na temat historii i biblijnego znaczenia oblężenia Jerycha. W jego wystąpieniu zostanie przypomniana symbolika oblężenia miasta, które w tradycji chrześcijańskiej nabiera szczególnego znaczenia jako metafora duchowego zwycięstwa.

Z kolei s. dr Marietta-Elżbieta Kruszewska ZSJM z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przedstawi referat dotyczący duchowości Różańca Świętego. W swoim wystąpieniu zakonnica skupi się na głębi modlitwy różańcowej, która łączy wiernych z tajemnicami życia Chrystusa i Maryi.

Jerycho Różańcowe – dziedzictwo i przyszłość

Po przerwie obiadowej, o godz. 14:30, odbędzie się druga sesja sympozjum, w której głos zabiorą m.in. ks. Jacek Zakrzewski SAC z KUL-u, który poruszy temat Jerycha Różańcowego w duchu Anatola Kaszczuka i Teresy Danilewicz – osób, które odegrały kluczową rolę w propagowaniu tej formy modlitwy w Polsce. Ich działania przyczyniły się do rozwoju ruchu modlitewnego, który do dziś gromadzi wiernych w całonocnych modlitwach o pokój i odnowę moralną.

Ważnym punktem tej sesji będzie także wystąpienie Teresy Bazały z Ludwikowic, która podzieli się refleksjami na temat przyszłości Jerych Różańcowych w świetle wizji śp. Zofii Szczur – założycielki wielu inicjatyw modlitewnych. Będzie to okazja do zastanowienia się nad kierunkami rozwoju tej formy duchowości, która nie tylko trwa od kilkudziesięciu lat, ale również stale zyskuje nowych wyznawców.

O godz. 15:15 uczestnicy spotkania wspólnie odmówią Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a następnie wezmą udział w panelu dyskusyjnym, podczas którego będą mieli okazję podzielić się swoimi przemyśleniami i pytaniami dotyczącymi Jerycha Różańcowego oraz jego przyszłości.

Sympozjum zakończy się o godz. 16:30.

Nowa forma duchowości

Jerycho Różańcowe, nawiązujące do biblijnego oblężenia miasta, jest szczególną formą modlitwy, która od 45 lat znajduje swoje miejsce w sercach wielu Polaków. Zainicjowana na Jasnej Górze w 1979 roku, ta nieprzerwana modlitwa różańcowa przez siedem dni i nocy, nazywana jest duchowym oblężeniem. Jej celem jest wyproszenie łask dla Kościoła i całego świata, a także modlitwa o pokój i odnowę moralną.

W obliczu współczesnych wyzwań duchowych, Jerycho Różańcowe pozostaje aktualnym i głęboko zakorzenionym w polskiej tradycji sposobem kontemplacji i pogłębiania relacji z Bogiem oraz Maryją. 45. rocznica pierwszego Jerycha na Jasnej Górze to doskonała okazja do refleksji nad tym, jak modlitwa różańcowa zmienia życie duchowe ludzi i społeczności na przestrzeni lat.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Ks. Zdzisław Ciżmiński – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Anatola Kaszczuka

Advertisements
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKiedy kupić obrączki, żeby zdążyć przed ślubem
Następny artykuł“Simona” uwodzi widzów. Wyjątkowy film w kinach