A A+ A++

fot.Kadr s serialu „Spartakus: Krew i Piach” Silne i ambitne kobiety w starożytnym Rzymie musiały liczyć się z obelgami i krytyką

Świat rzymski nie należał do najbardziej tolerancyjnych w stosunku do kobiet; zwłaszcza jeśli chodzi o ich ingerencję w sprawy polityczne. Kobiety przekraczające tę dokładnie wytyczoną granicę musiały liczyć się z obelgami i publicznym napiętnowaniem. Jak sobie z tym radziły i jak obeszła się z nimi historia?

Starożytny Rzym wydał na świat wiele ambitnych i odważnych kobiet, które nie obawiały się sięgać po to, co im się według nich należało. Musiały znosić i poświęcić wiele, aby osiągnąć swoje cele. Ich ambicje i potrzeba wolności karana był często dotkliwie. Co ciekawe, winą za ich poczynania obarczano zazwyczaj mężczyzn, którzy na takie zachowanie pozwalali. Uważano ich za słabych i zniewieściałych; bo cóż innego można było myśleć w starożytności o mężczyźnie, który nie potrafił utrzymać porządku we własnym domu?

W historii i legendach rzymskich spotykamy odważne kobiety wpływające na władzę i politykę, które nie zostały ostatecznie potępione. Należą do nich m.in. czysta Lukrecja, która odebrała sobie życie po gwałcie, aby nie zhańbić imienia swojego ojca; odważna Klelia, która uratowała grupę kobiet przetrzymywanych przez etruskiego króla. Wzorem były także Sabinki, dzięki którym nie doszło do wojny. Wspomnieć należy także Weturię i Wolumnię, które zapobiegły szturmowi na Miasto w V wieku p.n.e. Wszystkie te opowieści wychwalające odważne i lojalne kobiety dawały mieszkańcom Rzymu wyraźne przesłanie – gdyby wszystkie kobiety były tak oddane i rozumne, w Rzymie nigdy nie panowała by rozpusta, korupcja czy despotyzm. Ale to nie znaczy, że wszystkie Rzymianki były tak potulne.

Fulwia kobieta niebezpieczna

Fulwia była córką Marka Fulwiusza Bambalio i Sempronii – córki Gajusza Grakchusa. Dość szybko stała się jedyną spadkobierczynią rodzinnego majątku po matce, co uczyniło z niej kobietę niezwykle zamożną. Dzięki temu mogła w przyszłości wspierać finansowo mężów i realizować swoje cele polityczne, stając się tym samym niezwykle wpływową.

Najbardziej znana jest ze swojego trzeciego małżeństwa z Markiem Antoniuszem, którego karierę także bardzo wspierała zarówno finansowo jak i w czynnym działaniu. Jej największą ambicją w tym czasie było wyniesienie męża na pierwsze stanowisko w republice.

Prowadzone przez nią działania były jednak obosieczne. Z racji tego, że kobiety nie były mile widziane w polityce czy też na linii frontu, Fulwia szybko stała się wymarzonym celem przeciwników Marka Antoniusza. Odkrycia archeologiczne w Perugii ukazały światu procę z wulgarnymi napisami jak np. „Łysolu Lucjuszu Antoniuszu i Fulwio, rozewrzyjcie wasze dupy”.

Równie niełaskawie obeszła się z Fulwią historia. Starożytni opisywali między innymi, że po śmierci Cycerona przebiła ona jego język złotą szpilką do włosów, co było alegorią miecza lub sztyletu. Po tych wydarzeniach ugruntowała się jej reputacja okropnej hybrydy cech męskich i żeńskich. Obsceniczny poemat na jej temat napisał podobno także sam Oktawian.

fot.domena publiczna Fulwia kazała przynieść sobie głowę Cycerona, a następnie przebiła jego język złotą szpilką do włosów

Plutarch w Żywotach sławnych mężów pisał o niej, że

była kobietą nie myślącą przejąć wełny czy pilnować domu ani zamierzającą panować nad prostym mężem, ale nad władczym władać i w wojennych jego wyprawach uczestniczyć – tak że Kleopatra winna była zapłacić Fulwii za przyzwyczajenie Antoniusza do władzy kobiecej, kiedy go sama przejęła całkiem uległego i nawykłego od dawna do słuchania kobiety.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrognoza walutowa: rok 2020 nie będzie dobry dla złotego
Następny artykułRekord w DCT Gdańsk. Ponad dwa miliony przeładowanych kontenerów w ciągu roku