A A+ A++
fot. screen Youtube / Beko Appliances USA

Wyjeżdżasz na zasłużony urlop? Nie zapomnij o zabezpieczeniu swoich domowych urządzeń, w tym lodówki. Istnieje prosty patent, aby podczas nieobecności domowników pobierała ona mniej energii. Sprawdź, jak ustawić tryb wakacyjny w chłodziarce i jakie korzyści przynosi funkcja.

Co to jest tryb wakacyjny w lodówce?

Ta opcja powstała po to, aby zminimalizować pobór prądu w czasie dłuższej nieobecności właściciela w mieszkaniu. Wyłączenie urządzenia nie jest dobrym pomysłem, bo woda, która zacznie się skraplać, może je zepsuć. Wtedy trzeba byłoby też opróżnić zamrażalnik. Tryb wakacyjny w urządzenia to zdecydowanie korzystniejsze i bezawaryjne rozwiązanie. Pomaga podnieść temperaturę w środku do 15°C, jednocześnie nie trzeba wyjmować rzeczy z zamrażarki. W ten sposób można obniżyć zużycie prądu nawet o 30-50%, co przekłada się na niższe rachunki za energię elektryczną. Temperatura omawianej funkcji jest niska i nie sprzyja powstawaniu pleśni i nieprzyjemnych zapachów.

Jak przestawić lodówkę w tryb wakacyjny?

Na początku sprawdź, czy masz w swoim urządzeniu ten tryb. Zerknij na panel regulacji – tam powinno wyświetlać się hasło „Wakacje”. Może też w tym miejscu znajdować się ikona palmy, walizki lub innego letniego logo. Jeśli nie uda Ci się go namierzyć, to przeczytaj w instrukcji obsługi, czy lodówka ma tryb wakacyjny. Samo włączenie tej funkcji jest banalne. Przytrzymaj przez chwilę właściwy pstryczek i to wszystko. Musisz pamiętać o tym, aby wcześniej częściowo opróżnić chłodziarkę. Dopiero gdy nie będzie w niej pewnych rzeczy, ustaw powyższy program. Są takie modele, w których wspomniana funkcja wyłącza się mimowolnie, gdy tylko otworzysz drzwiczki. Jeżeli wrócisz z podróży i po otworzeniu urządzenia tryb wakacyjny nadal będzie działać, to znów naciśnij właściwy klawisz i przytrzymaj przez chwilę, a funkcja się wyłączy.

Czy na trybie wakacyjnym trzeba wyjmować z lodówki wszystkie produkty?

Przed uruchomieniem funkcji, powinieneś wyjąć z urządzenia wszystkie artykuły, które należy przetrzymywać w niskiej temperaturze. Chodzi głównie o nabiał, kiełbasy i jajka, które mogą się prędko zepsuć, o ile temperatura w środku komory się zwiększy. Najlepiej wynieś te produkty albo je zamroź (jeśli oczywiście nadają się do mrożenia). Podczas korzystania z trybu wakacyjnego w chłodziarce mogą pozostać wyłącznie rzeczy, których nie trzeba koniecznie trzymać w chłodzie. Do takich wyrobów należy np. ketchup czy konfitura. Nie zapomnij też o przetarciu półek i usunięciu z nich pozostałości, które mogłyby powodować unoszenie się w lodówce brzydkiej woni.

Czytaj też: Do czego służy trzecia komora w pralce? Wiele osób wciąż o tym nie wie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa ulicy Piłsudskiego już leży asfalt
Następny artykułГлава МЗС Британії відклав візит до Пекіна через зникнення китайського колеги