Dzisiaj, 10 stycznia (13:25)
Białko pełni w organizmie szereg ważnych funkcji, a jednym z jego najlepszych źródeł jest, oprócz mięsa, twaróg. Co — obok ważnego składnika budulcowego — zyskamy, włączając go do jadłospisu? Jakie są rodzaje twarogu i co warto wiedzieć o produkcie na bazie którego powstaje nie tylko lubiany przez Polaków sernik, ale też codzienne przysmaki, jak naleśniki czy pyszne kanapki?
Nasze komórki regularnie obumierają, a w ich miejsce tworzą się nowe. Powstają z tego, co zjadamy, stąd to popularne powiedzenie: “jesteś tym, co jesz!”. Zawarte w twarogu białko ma dwie ważne cechy:
- jest pełnowartościowe, co oznacza, że zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, czyli te, których organizm nie potrafi wytworzyć, a są mu niezbędne do obsługi procesów życiowych,
- jest łatwo przyswajalne.
Jednak rola białka jest dużo większa. Warto wiedzieć, że białka:
- są składnikiem krwi, limfy, mleka, hormonów i enzymów,
- wchodzą w skład ciał odpornościowych,
- utrzymują właściwe pH płynów ustrojowych,
- są nośnikiem licznych witamin i składników mineralnych,
- biorą też udział w regulowaniu ciśnienia tętniczego krwi.
Zobacz też: Co zrobić żeby sernik nie opadł? Sprawdzone rady na idealny wypiek
W czasach, w których z przyczyn ekonomicznych, zdrowotnych, etycznych czy z myślą o ochronie środowiska, wiele osób stara się ograniczać spożycie mięsa, warto świadomie włączać do diety inne źródła pełnowartościowego białka. Jednym z najlepszych wyborów jest właśnie biały ser, zwłaszcza, że komplet aminokwasów to dopiero początek składników odżywczych, jakie możemy z niego pozyskać.
Co jeszcze wpływa na wartość odżywczą twarogu? Choć znajdziemy w nim mniej wapnia niż w innych produktach mlecznych (ok. 100 mg na 100 g produktu), twaróg zawiera też:
- sód,
- fosfor,
- potas,
- magnez,
- cynk,
- trzy witaminy z grupy B, w tym: cholinę (B4), ryboflawinę (B2) i kobalaminę (B12),
- witaminę D,
- niewielkie ilości witamin o właściwościach przeciwutleniających, czyli A i E.
A co z tłuszczem? W sprzedaży można spotkać twarogi z różną zawartością tego makroskładnika.
Zobacz też: 10 najciekawszych potraw z ziemniaków. Jak jedzą je w Chile czy Irlandii?
Zawartość tłuszczu wyraźnie zmienia kaloryczność twarogu. I tak, wyróżnia się:
- chudy – zawartość tłuszczu 1-3proc., kaloryczność do 100kcal/100g,
- półtłusty – 3proc. tłuszczu i 133kcal/100g,
- tłusty – 7proc. tłuszczu i 160kcal/100g,
- pełnotłusty – 12proc. tłuszczu i 180kcal,
- śmietankowy – 16proc. tłuszczu i 220kcal.
Sery tłuste dostarczają nie tylko więcej kalorii, ale również nasyconych kwasów tłuszczowych – dlatego tak ważny jest umiar w ich spożyciu. Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu i już rozwiniętą miażdżycą albo genetycznie nią obciążone powinny zupełnie zrezygnować z serów tłustych. Chude też nie są najlepszym wyborem. Niemal zupełnie pozbawiane tłuszczu są jednocześnie ograbione z witaminy D, która warunkuje wchłanianie wapnia. Tłuszcz, jak powszechnie wiadomo, jest nośnikiem smaku. Skoro w większości został usunięty z twarogu, konieczne staje się zastosowanie jakiegoś zamiennika. Sery chude często zawierają chemiczne dodatki do żywności, których zadaniem jej poprawa walorów smakowych.
Najlepszym wyborem będzie ser półtłusty, bez dodatków smakowych. Twaróg, podobnie jak inne produkty mleczne, z doda … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS