A A+ A++

Uzdrowiska w Polsce to nie tylko oblegane przez tłumy kuracjuszy miejscowości, lecz także zapomniane albo mniej oczywiste kierunki. Jednym z miejsc, które trudno jest przypisać do jednej z tych grup, jest Świeradów-Zdrój. Uzdrowisko od lat słynie z podgórskiego mikroklimatu, wód mineralnych i leczniczych, złóż borowiny i szeregu atrakcji, nic więc dziwnego, że przyciąga turystów i odwiedzających sanatoria przez cały rok. I choć turystów nie brakuje, miejscowość wciąż zachowuje swój klimat

Zobacz wideo Ustroń lepszą wersją Zakopanego? Sprawdziliśmy to!

Perełka wśród uzdrowisk, czyli Świeradów-Zdrój. Atrakcje nie tylko dla kuracjuszy

Świeradów-Zdrój to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk. Przyciąga kuracjuszy i turystów od XVII wieku, do dziś mówi się, że to “Uzdrowiskowa Perła Karkonoszy”. Odkryte złoża wód mineralnych sprawiły, że wkrótce rozwinęła się tam działalność lecznicza. To też jedyne miejsce w Europie, w którym w jednym mieście znaleźć można dwa uzdrowiska: Świeradów i Czerniawa.

Odwiedzającym Świeradów-Zdrój oferuje m.in. zasoby leczniczych wód mineralnych i radonowych oraz złóż borowiny. Z tego powodu wizyta w tamtejszych sanatoriach szczególnie polecana jest zmagającym się z chorobami reumatycznymi, ale też układu krążenia. Kuracjusze i turyści mogą korzystać z szerokiej sieci szlaków turystycznych i rowerowych w samym sercu Gór Izerskich, a także hali spacerowej pełnej egzotycznej roślinności, promenady spacerowej, tarasów, sztucznej groty i galerii widokowej.

Wieża w Świeradowie. Niezwykła atrakcja

Niezwykłą atrakcją w Świeradowie-Zdroju jest słynna “ścieżka w chmurach”, czyli wieża widokowa o wysokości 62 m położona na zboczu góry Świeradowiec. Sky Walk to szklane tarasy i tunele, do których prowadzą spiralne kładki. Wdrapanie się na szczyt wieży zajmuje ok. 30 minut. Można wrócić tą samą drogą lub zjechać zjeżdżalnią o długości 100 metrów.

Świeradów-Zdrój to idealny kierunek dla miłośników gór, którzy nie przepadają za tłumami na obleganych szlakach w pobliskich Karkonoszach. Można stąd wejść m.in. na Stóg Izerski, Wysoką Kopę, Sępią Górę czy Polanę Izerską. Z kolei miłośnicy obserwacji gwiazd pokochają Izerski Park Ciemnego Nieba. Warto także odwiedzić budynki starych sanatoriów, dom zdrojowy z końca XIX wieku czy łazienki Leopolda. To tylko niektóre z zabytków uzdrowiskowych, odbudowanych pod koniec XIX wieku po pożarze, który strawił niemal wszystkie budynki. 80-metrowa hala spacerowa na ul. Zdrojowej to z kolei najdłuższa tego typu ścieżka na Dolnym Śląsku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRegion. RCB ostrzega przed gwałtownymi ulewami i burzami. Ratownicy GOPR podpowiadają, jak się zachować w czasie burz w górach
Następny artykułTragiczna śmierć polskiego żołnierza. Jednostka w żałobie