Jeśli kiedykolwiek chciałeś poczuć się jak mieszkaniec obcej planety, w tym miejscu jest to możliwe. Nevada, bo to właśnie o tym miejscu mowa, skrywa w sobie sekret, o którym wie naprawdę niewielu.
Burning man. Co wiemy o tym wydarzeniu?
Burning man to coroczne wydarzenie na pustyni Black Rock w północnej Nevadzie. Choć wielu z nas nie ma pojęcia o takim miejscu, co roku przyciąga ono ponad 80 tys. ludzi, którzy gotowi porzucić swoje dotychczasowe życie, zamieszkują pustynię.
Festiwal trwa tylko 8 dni, rozpoczyna się w ostatni poniedziałek sierpnia, a kończy w dni amerykańskiego święta pracy. Uczestnicy wydarzenia opisują je, jako eksperyment w tworzeniu społeczności i całkowitym poleganiu na samym sobie.
Swoją nazwę “Burning man” czerpie od rytualnego spalenia kukły w ostatni dzień festiwalu. Jednak atrakcji na miejscu czeka o wiele więcej.
Czym zaskoczy nas to znikające miasteczko? Atrakcji jest naprawdę wiele
Jak może wyglądać życie na pustynnym, znikającym miasteczku? Okazuje się, że swoimi warunkami nie odbiega aż tak bardzo od codziennego życia.
Na miejscu budowane są miasteczka ułożone na zasadzie godzin w zegarze. W mieście poza tymczasowymi “domami” możemy zobaczyć także wrotkarnię, szpital, posterunek policji, pocztę czy budynek psychologa.
Całość wydarzenia oparta jest pod ideą “leave no trace” – nie zostawiaj śladu. W związku z tym uczestnicy zaopatrzeni są w swoje naczynia, a wszelkie śmieci zabierają ze sobą, by po zakończeniu festiwalu zostawić miejsce w stanie nienaruszonym.
To jest po prostu inna planeta i żadnymi innymi słowami tego nie opiszę
– mówi jeden z tegorocznych uczestników festiwalu w swoich mediach społecznościowych.
Uczestnicy festiwalu żyją na zasadach jednej wspólnoty, przez co na miejscu nie obowiązują żadne waluty lub pieniądze. Niezbędne rzeczy należy zabrać ze sobą, a przedmioty lub produkty oferowane na miejscu są całkowicie za darmo.
W znacznej mierze jednak popularność Burning Mana polega na aktywności samych uczestników, kolorowych strojach, wymyślnych środkach lokomocji na terenie miasta czy prowizorycznych konstrukcjach, które budowane są na pustyni. Swoim klimatem często nawiązują do baśni, mitologii lub tradycji religijnych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS