A A+ A++

Jędraszewski miał być “przyszłością i nową twarzą Kościoła w Polsce”

Sobotnią audycję “Magazyn filozofa” w TOK FM Tomasz Stawiszyński zaczął od wspomnienia z późnych lat 90. dotyczącego Marka Jędraszewskiego. Ówczesny biskup z Poznania uchodził za “człowieka gruntownie wykształconego, o niezwykle otwartej głowie”. Zdaniem niektórych miał być “przyszłością i nową twarzą Kościoła w Polsce”.


Zobacz wideo

Teraz Marek Jędraszewski odchodzi na emeryturę. Złożył rezygnację z funkcji metropolity krakowskiego, a papież ją przyjął i jednocześnie poprosił, by Jędraszewski dalej sprawował władzę w kurii do czasu wyboru jego następcy. Komentując tę decyzję w tokfm.pl, młodzi katolicy z Krakowa nie kryli niechęci do swojego arcybiskupa. Wypominali mu szereg kontrowersyjnych wypowiedzi, np. o “tęczowej zarazie”, którymi obrażał innych. – Dla mnie to wstyd, że ktoś taki jest twarzą Kościoła, do którego należę. Robi z katolików średniowiecznych kretynów. A ja tak czuć się nie chcę – podkreślała 19-letnia Monika Witkowska. Cały tekst przeczytasz tutaj:

Tomasz Terlikowski, gość “Magazynu filozofa”, przypominał, że kiedyś dla młodych Marek Jędraszewski był autorytetem. W latach 80. porywał studentów na wykładach, polemizując z marksistami. Z kolei w następnym dziesięcioleciu młodzi i nie tylko oni czytali go w… “Gazecie Wyborczej”. – O tym się rzadko pamięta, ale komentował tam sport. Sam był szczypiornistą, ale pozostawał też wytrwałym kibicem Lecha Poznań. Kiedy “Wyborcza” chciała komentarz do jakiegoś meczu, to dzwoniono do księdza Marka Jędraszewskiego i on zawsze powiedział parę słów. Nie miał z tym najmniejszego problemu – mówił w TOK FM autor książki “Arcybiskup. Kim jest Marek Jędraszewski”.

Rozmówca Tomasza Stawiszyńskiego wskazał jednak na moment, w którym Jędraszewski zderzył się z kościelnym systemem i się zmienił.

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

Przemiana Marka Jędraszewskiego. “Kluczowy moment tej historii”

Nastąpiło to na początku lat 2000., kiedy wybuchł skandal wokół arcybiskupa Juliusza Paetza, który molestował kleryków i księży. – Paetz wypromował Jędraszewskiego na biskupa, był jego bliskim przyjacielem i go chyba prywatnie lubił. Zresztą, choć już nikt się do tego nie przyzna, to wspomnienia wielu biskupów o Paetzu są takie, że to był sympatyczny człowiek. Dopóki nie zaczynał krzywdzić – mówił katolicki publicysta.

Jak dodał, gdy Jędraszewski dowiedział się o przestępstwach seksualnych swojego mentora, poinformował o tym ówczesnego nuncjusza Józefa Kowalczyka. – Wtedy nastąpił kluczowy moment tej historii. Usłyszał: “Papież chce, żebyś stanął po stronie arcybiskupa”. A trzeba pamiętać, że Jan Paweł II był dla niego postacią ikoniczną (…). Nawet włosy ściął, gdy mu papież powiedział, że ma za długie – opisywał Terlikowski.

Jędraszewski miał wybór. “Popełnił błąd”

Gość TOK FM zwrócił uwagę, że po wizycie u Kowalczyka Jędraszewski stanął po stronie kościelnego systemu. – Co takiego się stało? Otóż mamy do czynienia z człowiekiem, który myśli systemami. System kościelny jest jego domem, dał mu możliwość studiowania w Rzymie i zrobił go biskupem, czyli postawił go bardzo wysoko w hierarchii. I wtedy (po rozmowie z Kowalczykiem – przyp. red.) miał do wyboru: stanąć po stronie osób skrzywdzonych albo po stronie systemu – tłumaczył.

Miał “wybrać system” – jak mówił publicysta – bez entuzjazmu, a wręcz “z poczuciem obciachu”. – Niemniej tak zrobił i nigdy później z tego się nie rozliczył – podkreślił. – Moim zdaniem to jest ten moment, w którym dokonuje się zwrot u Marka Jędraszewskiego. Uznanie, że system jest wartością wyższą niż jednostka, wtedy wzięło w nim górę – stwierdził.

Jego zdaniem Jędraszewski do dziś nie umie zmierzyć się z tym, że “na swojej drodze popełnił błąd”. – Jest mu bliski model myślenia: “Nie możemy przyznać się do tego, że się myliliśmy, bo to będzie oznaczało, że zaprzeczymy całemu autorytetowi Kościoła” – podsumował gość Tomasza Stawiszyńskiego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЛатушка просіць беларусаў дапамагчы з пошукам звестак пра ўкраінскіх дзяцей, вывезеных у Беларусь
Następny artykuł„Żywy materiał”, który sam się naprawi. Sprawdzi się w lotnictwie