Eksponat, który można zobaczyć w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, stanowi mieszankę cech prymitywnych (małpich) oraz współczesnych (ludzkich).
„Lucy”, należąca do gatunku Australopithecus afarensis, dołączyła tym samym do dwóch istniejących już rekonstrukcji – neandertalczyka (Homo neanderthalensis) oraz człowieka wyprostowanego (Homo erectus).
Wszystkie 3 eksponaty wykonane zostały przez firmę Kamyk Piotr Menducki z Ostrowca Świętokrzyskiego. Każdy etap wspomnianych rekonstrukcji merytorycznie konsultowany był z antropologami z Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ – dr Małgorzatą Kołodziej, dr Anną Pankowską i dr. Kamilem Mrożkiem.
Gatunek Australopithecus afarensis, czyli południowej małpy człekokształtnej z Afaru, zamieszkiwał Afrykę Wschodnią w okresie ok. 3,7-1,3 mln lat temu. Najwięcej skamieniałości odnaleziono na obszarze Etiopii i Tanzanii. Najsłynniejszą przedstawicielką gatunku jest Lucy, której fragmenty szkieletu odnalezione w 1974 r. w pobliżu wioski Hadar w Etiopii. Wiek znaleziska szacuje się na 3,2 mln lat. Historia jej imienia pochodzi od cieszącej się wówczas dużą popularnością piosenki Beatlesów pt. “Lucy in the Sky with Diamonds”.
„Lucy” posiadała krótkie kończyny dolne, długie ramiona i palce przystosowane jeszcze do nadrzewnego trybu życia. Mimo to potrafiła swobodnie poruszać się w pozycji pionowej na dwóch kończynach, a budowa jej miednicy nie różniła się istotnie od ludzkiej. Łukowato wygięta stopa sugerowała również, że poruszała się chodem zbliżonym do ludzkiego.
W chwili śmierci „Lucy” była osobnikiem dorosłym, o czym świadczy zakończony proces wzrostu kości oraz lekko starte zęby trzonowe. W jej diecie dominowały rośliny, owoce oraz nasiona. Wiodła więc typowo zbieracki tryb życia pośród roślinności afrykańskiej sawanny. Przyczyną śmierci był prawdopodobnie upadek z drzewa, gdyż na kościach ujawniono ślady złamania i pęknięcia charakterystyczne dla osób spadających z dużej wysokości.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS