Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
W Sudetach Zachodnich ruch turystyczny w ostatnich dniach jest bardzo duży, a warunki na szlakach nie należą do najłatwiejszych.
W wyższych partiach gór, szczególnie w miejscach zacienionych, zalegają resztki śniegu – goprowcy zalecają używanie raków i kijów trekkingowych. Niżej szlaki również mogą sprawić problem, są mokre, miejscami śliskie.
Jeden dzień i siedem akcji ratowniczych
Tylko w ciągu jednego dnia (2 maja) ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR udzielili pomocy siedem razy. I, co trzeba podkreślić, nie były to tylko wysokie partie Karkonoszy, ale Góry Izerskie, Rudawy Janowickie i Góry Sokole, czyli tereny, które niesłusznie bagatelizowane są przez turystów.
Pogoda w górach 3–4 maja
W szczytowych partiach Karkonoszy będzie pochmurnie. W ciągu dnia mogą wystąpić przelotne opady deszczu, a po południu burze. Możliwy jest też grad. Temperatura w dzień i w nocy będzie wahała się między 6 a 8 stop. Celsjusza.
W Górach Izerskich cieplej. Na Polanie Izerskiej 9,8 stop. Celsjusza, na Stogu Izerskim nawet 13 stopni. Możliwe opady deszczu.
Jak zgłaszać wypadek w górach
Wszystkie wypadki na terenach górskich należy zgłaszać, dzwoniąc pod numery: 985 lub 601 100 300 (GOPR) albo 112.
Warto też zainstalować darmową aplikację Ratunek:
- łączy ze zintegrowanym z aplikacją numerem ratunkowym,
- automatycznie wysyła służbom lokalizację,
- medycy mają wgląd do informacji dotyczących twojego zdrowia (jeśli je uzupełnisz),
- możesz podać osobę do kontaktu.
Sprawdź też na stronie GOPR, czy szlaki, którymi planujesz iść, są czynne. Niektóre szlaki wciąż są wyłączone z ruchu turystycznego. Powodem są panujące warunki zimowe oraz ochrona gatunkowa cietrzewia i sokoła wędrownego (do 31 maja).
Zobacz również
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS