Za nami wyjątkowa noc, a właściwie bardzo długi wieczór poświęcony szeroko rozumianej kulturze. Tylko skrajni malkontenci mogli narzekać, gdyż w Przemyślu ofert nie brakowało. Wszyscy, niezależnie od wieku, mogli znaleźć coś dla siebie.
Każdy, kto w sobotni wieczór odpuścił sobie fotel albo monitor komputera i poszedł w miasto, nie miał czego żałować, bo to przecież Noc Muzeów. Do wyboru było dziewięć lokalizacji, a w każdej spora dawka atrakcji i czegoś wartego zobaczenia. Wyciągając wnioski na podstawie obserwacji, można stwierdzić, że największym wzięciem cieszyła się trasa podziemna.Kolejka zaczynała się od pomnika wieszcza Adama i ciągnęła – nie wiadomo dlaczego – w poprzek, a nie wzdłuż ulicy.
Koneserzy mogli też oglądać dobre malarstwo w Galerii Sztuki Współczesnej albo bogate zbiory ikon w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Inni podziwiali kunszt konserwatorów, którzy przywrócili blask siedemnastowiecznej ikonie pochodzącej z Dusowiec (dzisiejsze Niziny), prezentowanej w Muzeum Archidiecezjalnym.
Dzieci też miały dużą frajdę, oglądając artefakty sprzed wieków, tworząc dzieła inspirowane obrazami Mariana Strońskiego albo podziwiając popisy iluzjonisty. Tłumnie było też na tarasie widokowym Wieży Zegarowej, skąd roztacza się widok na miasto. W gmachu głównym MNZP aranżacja w stylu „New Look – lata 50. XX wieku”złożona z plakatów filmowych, starych motocykli i motorowerów, doprawiona odpowiednią muzyką, pozwalała się przenieść w szaloną epokę rock and rolla. I tak dalej… Można długo wyliczać przygotowane przez organizatorów atrakcje, których było tyle, że trudno było wszędzie być i wszystko zobaczyć, ale taka jest idea Nocy Muzeów.
J.S
Noc Muzeów to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje, takie jak zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo. Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, między innymi. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je kilkanaście tysięcy miast Europy. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 roku w poznańskim Muzeum Narodowym.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS