A A+ A++

“Możliwe jest rozważenie podania jednej dawki szczepionki” – podkreśliło ministerstwo

We Włoszech osobom, które przeszły zakażenie koronawirusem – zarówno z objawami, jak i bez – można podać jedną dawkę szczepionki zamiast dwóch – ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. W tym przypadku szczepienie zalecane jest w okresie od 3 do 6 miesięcy po infekcji.

Resort zdrowia w wydanym okólniku zajął stanowisko w dyskutowanej we Włoszech od dłuższego czasu kwestii szczepień tzw. ozdrowieńców w związku z opiniami części ekspertów, że w większości przypadków dla nich wystarczająca jest jedna dawka preparatu, bo mają już przeciwciała.

“Możliwe jest rozważenie podania jednej dawki szczepionki” – podkreśliło ministerstwo w rozporządzeniu “Szczepienie osób, które przeszły infekcję SARS-CoV-2”. Jest tam zalecenie, by ozdrowieńców szczepić minimum trzy miesiące po udokumentowanym zakażeniu, a najlepiej pół roku po niej.

ZOBACZ: Lockdown w Niemczech przedłużony. Wiadomo, kiedy pierwsze luzowanie obostrzeń

Zastrzeżono, że jednej dawki nie należy podawać tym, u których występują niedobory odporności, nabyte między innymi w rezultacie kuracji farmakologicznej, ponieważ w takiej sytuacji nie można założyć, iż osoby te mają ochronę immunologiczną po przejściu infekcji.

Resort zdrowia zastrzegł sobie prawo do modyfikacji zaleceń dotyczących jednej dawki w razie szerzenia się wariantów wirusa, z którymi wiązałoby się ryzyko ponownego zakażenia. 

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

pgo/ PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJustyna Święty-Ersetic: Mam nadzieję, że odczaruję złą passę
Następny artykułE-odpady, to najszybciej rosnący strumień odpadów w UE