A A+ A++

Zakupy przez internet stały się bardzo popularne. Szybko i bez wychodzenia z domu zamówisz niemal wszystko, czego potrzebujesz. Niestety wirtualny świat pełen jest oszustów. Przekonała się o tym 30-latka, która chciała kupić trampolinę dla dzieci oraz 53-latka, która zamierzała sprzedać buty.

Kilka dni temu do lubińskiej komendy zgłosiła się 30-letnia lubinianka, która chciała kupić trampolinę dla dzieci. – Po wpłaceniu pieniędzy na konto sprzedawcy, okazało się, że oszust ani myśli wysyłać towaru. Kontakt ze sprzedającym się urwał, a telefony przestały odpowiadać. Lubinianka straciła 300 złotych – informuje asp. sztab. Krzysztof Pawlik, zastępca oficera prasowego KPP Lubin.

W takich przypadkach należy weryfikować informację o sprzedawcy. Poczytać opinię o jego transakcjach i wyszukać w Internecie, czy na tego sprzedającego nikt już się nie skarżył. Podejrzanie niska cena też powinna wzbudzić naszą czujność – radzą mundurowi.

Sprzedając towary również możemy zostać oszukani.

– Do wałbrzyskiej komendy zgłosiła się kobieta, która straciła pieniądze w wyniku oszustwa internetowego. 53-latka wystawiła ogłoszenie o sprzedaży obuwia i natychmiast otrzymała wiadomość. Za jej pośrednictwem jeden z użytkowników poinformował, że dokonał zakupu przedmiotu i prosi o zatwierdzenie zamówienia. Po aktywowaniu linka kobieta dostała kolejny komunikat dotyczący wyboru ikony banku, w którym posiada konto. Następnie wybrała fałszywą stronę internetową, przez którą „kupujący” miał wpłacić na konto należną kwotę. W tym czasie przestępcy, wykorzystując dostęp do konta, za pomocą przekazanego przez kobietę kodu BLIK, wypłacili 1,6 tys. zł w jednym z bankomatów na terenie kraju – mówi asp. sztab. Pawlik.

Policjanci ostrzegają: sprzedając w internecie również możesz stać się ofiarą oszustów. Nie klikaj w przesłane w wiadomości linki do płatności oraz czytaj uważnie SMS-y autoryzacyjne. Logując się na tych fałszywych stronach udostępniamy swoje dane i tracimy dostęp do konta. Dokonując zakupów weryfikuj z kim chcesz dokonać transakcji.

Jeżeli niefortunnie staniemy się ofiarą przestępstwa, należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDuże zmiany na dwóch liniach MZK. Jedna z nich została przekształcona
Następny artykułCzeka nas najwyższa podwyżka cen energii od 30 lat. Dane pokazują jeszcze jeden trend