A A+ A++

Mark Mason, dyrektor finansowy Citi, należy do niewielkiej grupy prominentnych czarnoskórych dyrektorów na Wall Street. – Pandemia to kryzys zdrowotny o poważnych konsekwencjach ekonomicznych, który doprowadził do ujawnienia systemowego rasizmu, który istniał w tym kraju zbyt długo – mówi.

Citi nie jest jedynym bankiem, który zobowiązał się do wspierania równości rasowej i mobilności ekonomicznej – w czerwcu podobną deklarację złożył Bank of America.

Położyć kres rasizmowi

Różnice rasowe w USA wysunęły się na pierwszy plan w świadomości świata biznesu nie tylko przez pandemię koronawirusa, ale również przez liczne demonstracje ws. zabójstw czarnych obywateli.

Kiedy w maju doszło do brutalnego zabójstwa George’a Floyda Mason napisał szczery i przejmujący list, który opublikował na korporacyjnym blogu banku. Przyznał w nim, że zgony czarnoskórych obywateli zatrzymywanych przez policję są dla niego przypomnieniem o zagrożeniach, jakie każdego dnia mogą spotkać czarnych obywateli USA. „Zabójstwa George’a Floyda w Minnesocie, Ahmauda Arbery’ego w Georgii i Breonny Taylor w Kentucky przypominają o niebezpieczeństwach, z jakimi borykają się czarni Amerykanie tacy jak ja w życiu codziennym” – napisał.

List został szeroko rozpowszechniony wśród liderów biznesu, w tym także przez odchodzącego dyrektora generalnego Citi Michaela Corbata, który w wewnętrznej notatce zachęcał pracowników, aby przyczynili się do stworzenia „prawdziwie równego i sprawiedliwego społeczeństwa”.

Na co Citi przeznaczy miliard dolarów?

Gdy protestujący gromadzili się w całym kraju, wznawiając ogólnokrajową dyskusję na temat rasy, Corbat rzucił wyzwanie, aby opracować strategiczną inicjatywę, która zajmie się kluczowymi czynnikami ekonomicznej niesprawiedliwości rasowej i wywrze znaczący wpływ na społeczność czarnych obywateli USA. W firmie szybko został stworzony zespół złożony z liderów biznesowych, aby wymyślić, co może złożyć się na zobowiązanie Citi w wysokości miliarda dolarów, aby pomóc zwiększyć równość rasową i złagodzić finansowe opory, jakich doświadczają osoby czarnoskóre.

Fundusze zostaną przeznaczone na poszerzenie dla osób kolorowych dostępu do usług bankowych i kredytowych, a także na większe inwestycje w firmy należące do osób czarnych oraz wzmocnienie polityki antyrasistowskiej w Citi.

Prawie połowa z trzyletniej inwestycji zostanie przeznaczona na zwiększenie liczby właścicieli domów wśród osób kolorowych, a także wsparcie projektów mieszkalnych w przystępnych cenach oraz deweloperów. Posiadanie na własność domu czy nieruchomości było w przeszłości głównym czynnikiem sprzyjającym bogaceniu się w USA. Niecałe 400 mln dol. zostanie przeznaczonych na możliwości nabywcze dla czarnych biznesmenów, a 50 mln dol. na dodatkowe inwestycje w kapitał należący do czar … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDławica piersiowa. Jak ją rozpoznać?
Następny artykułSiedmiu rywali Marczyka