A A+ A++

Poza klasycznym nożem szefa znajdziesz wiele egzemplarzy, które przydadzą się podczas przygotowywania bardziej skomplikowanych potraw. Ostrza przeznaczone do konkretnych zadań osobno mogą kosztować całkiem sporo, dlatego lepiej postawić na zestawy w eleganckim stojaku.

W każdej kuchni możemy znaleźć jeden lub więcej noży, które pełnią bardzo uniwersalne funkcje. Zdecydowanie najpopularniejszy jest szeroki nóż szefa, który łączy w sobie dobre właściwości tnące i sporą wytrzymałość ze względu na grubość głowni. Z łatwością poradzi sobie z cięciem warzyw czy krojeniem wędliny na cieniutkie plasterki.

Drugim nożem, bez którego trudno wyobrazić sobie pracę w kuchni, będzie niewielki nożyk służący do obierania i drylowania warzyw i owoców. Niewielki rozmiar jest jego największą zaletą i z powodzeniem poradzi sobie z najbardziej precyzyjnymi pracami. Innym godnym uwagi rodzajem niewielkiego noża będzie zakrzywione ostrze przeznaczone do skrobania.

Trzecim nożem, którego najczęściej używamy w kuchni będzie praktyczne, ząbkowane ostrze do krojenia pieczywa. Specyficzna konstrukcja krawędzi tnącej sprawia, że nóż łatwo przetnie twardą skórkę, ale jednocześnie nie naruszy sprężystego miąższu. Noży do pieczywa można używać również do porcjowania innych twardych produktów, jak choćby arbuza czy melonów. Warto wybrać nóż z ostrym czubkiem, który umożliwia wbicie go w owoc lub pieczywo.

Poza trzema powyższymi typami noży warto również zwrócić uwagę na ostrza, które przydadzą się podczas bardziej siłowych rozwiązań. Tego typu ostrzem będzie tasak, którego krawędź tnąca jest prosta i bardzo długa. Takie ukształtowanie ułatwia oddzielanie dużych kawałów mięsa, jak i krojenie go razem z kością. Gruba głownia zniesie najmocniejsze uderzenia i możesz mieć pewność, że nie złamie się ani nie wykrzywi.

Przeciwwagą dla noża szefa czy tasaka będzie delikatny i elastyczny nożyk do filetowania. Jest niezwykle cienki i odpowiednio wygięty, dzięki czemu bez problemu oddzieli mięso od ości. Doskonale sprawdzi się podczas pracy pod różnymi kątami gdyż jest wyjątkowo giętki. Dobrym uzupełnieniem będzie nóż do wędlin, który jest na tyle długi, by pozwolić na krojenie dużych i równych plastrów.

Czym i jak ostrzyć nóż

Każdy nóż, którego regularnie używasz powinien być ostrzony mniej więcej raz w miesiącu. Do tego zadania doskonale nadają się proste w użyciu ostrzałki szczelinowe, zarówno te elektryczne, jak i manualne. Wystarczy włożyć nóż do szczeliny ostrzem do dołu, a następnie rytmicznie przesuwać nim w przód i w tył.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSłubice solidarne z protestującymi Białorusinami. Starosta wywiesił historyczną flagę
Następny artykułLand Rover Defender 2.0 SD4 240 KM (AT) – pomiar zużycia paliwa