Zima to najtrudniejsza pora roku dla osób bezdomnych, które koczując w pustostanach są narażone na wychłodzenie organizmu, a nawet śmierć. Policja oraz Straż Miejska codziennie odwiedzają tego typu miejsca i proponują ciepły posiłek lub pomoc.
Na terenie Ostrowa Wielkopolskiego jest kilkanaście miejsc, gdzie przebywają osoby bezdomne. Są one rozlokowane w różnych dzielnicach miasta. – To na przykład ulica Spichrzowa, Dworcowa, Niska. Wszystkie te miejsca codziennie odwiedzają policjanci. Proponujemy im pomoc i wskazujemy miejsca, gdzie mogą taką pomoc otrzymać – mówi sierż. Karolina Więcław, dzielnicowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.
Często jednak osoby bezdomne odmawiają pomocy w schronisku św. Brata Alberta. Warunek przebywania w tym miejscu to trzeźwość. Wielu bezdomnych to osoby uzależnione od alkoholu. Z nałogiem można jednak wygrać i na własne oczy przekonał się o tym jeden z mundurowych ostrowskiej policji. – Codziennie odwiedzałem panią, która była już na skraju. To był ostatni moment, by jej pomóc. Częste wizyty i wsparcie pomogły. Kobieta podjęła leczenie, znalazła pracę, a teraz walczy o dzieci, które jej odebrano. To jest dowód na to, że nasza praca ma sens i odpowiednia motywacja osób bezdomnych może przynieść takie efekty – opowiedział st. sierż. Michał Zydorowicz.
CZYTAJ: Policjanci z Pleszewa brali łapówki? Wszczęto postępowanie dyscyplinarne
Oprócz policjantów miejsca pobytu osób bezdomnych patrolują strażnicy miejscy, którzy oprócz pakietów żywnościowych, rozdają także ciepłą odzież. – To są czapki, szaliki, rękawiczki, które uszyli mieszkańcy Ostrowa – mówi Grzegorz Szyszka, komendant Straży Miejskiej w Ostrowie Wielkopolskim.
Służby apelują do nas o czujność. Gdy zauważymy osobę bezdomną, która potrzebuje pomocy lub jest narażona na śmierć np. poprzez zamarznięcie, zadzwońmy pod numer straży miejskiej lub policji. Jednym telefonem możemy uratować komuś życie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS