A A+ A++

Przeplatka aurinia to motyl o skrzydłach z pięknym, zmiennym rysunkiem pomarańczowych obszarów, czarnych plam i przepasek. Motyle w stadium imago odżywiają się nektarem, odwiedzając kwiaty różnych gatunków roślin, najczęściej z rodziny złożonych i jaskrowatych.

REKLAMA

Samice składają złoża żółtych jaj na spodniej stronie liści czarcikęsu łąkowego. Na początku lipca z jaj wylęgają się jasno-brunatne gąsienice, które początkowo żerują gromadnie w delikatnym oprzędzie na liściu. Po pewnym czasie budują pomiędzy liśćmi i pędami czarcikęsa duży jedwabisty oprzęd, w którym żerują do końca sierpnia. Obrzęd taki pełni funkcje termoregulacyjne oraz chroni gąsienice przed naturalnymi wrogami. Gąsienica zimuje. W następnym sezonie intensywnie żeruje na liściach czarcikęsu.

W Polsce gąsienice aurini odbywają rozwój prawdopodobnie tylko na czarcikęsie łąkowym, roślinie rosnącej na wilgotnych łąkach, torfowiskach, obrzeżach lasów. P. aurinia jest silnie zagrożona w całej Europie, ostatnio wyginęła w Belgii i Holandii, a w pozostałych krajach obserwuje się niestety szybkie zanikanie jej stanowisk.

Na łące znajdującej się na terenie Nadleśnictwa Hajnówka, dzięki istnieniu wielu stanowisk czarcikęsa łąkowego, populacja aurinii jest w bardzo dobrej kondycji.

Zdjęcia – bialystok.lasy.gov.pl: 

opr. (orj)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRosyjski supermyśliwiec trafiony dronem. To pierwszy taki przypadek
Następny artykułРасселл и Ферстаппен с одинаковым временем разделили первый ряд на старте Гран-при Канады