Piłeś? Nie jedź! A jeśli pojedziesz i zostaniesz złapany, pożegnasz się ze swoim pojazdem (chyba, że…)! Przepisy obowiązują od 14 marca 2024 roku i są skrupulatnie egzekwowane przez Policję.
Wśród zatrzymanych pijanych kierowców wczorajszym niechlubnym rekordzistą okazał się zawodowy kierowca prowadzący Renault Mastera. Miał w organizmie prawie 4 promile. Jemu samochodu nie zarekwirowano.
Czemu? To przypadek, w którym ustawodawca nie przewiduje konfiskaty. 49-letni mieszkaniec województwa prowadził samochód należący do zakładu pracy. Jego podróż skończyła się w Sośnicowicach na ulicy Gliwickiej. Zatrzymano mu prawo jazdy. W takich przypadkach, gdy samochód należy do firmy, w której osoba pracuje, kierowcy grozi nawiązka w wysokości minimalnej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Oczywiście, oprócz utraty prawa jazdy i zagrożenia karą pozbawienia wolności do lat 3.
Konfiskata samochodu zostanie orzeczona m.in. przypadkach:
- Kierowcy, który popełnił przestępstwo prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu powyżej 1,5 promila.
- Bezwarunkowo kierowcy, który dopuścił się recydywy i znajdzie się w stanie nietrzeźwości kolejny raz w okresie ostatnich 2 lat).
- Kierowca, który zbiegł z miejsca wypadku (niezależnie od stanu trzeźwości), obligatoryjnie traci pojazd.
Przypomnijmy — zmiany precyzują dokładnie sytuacje, w których pijany kierowca nie jest właścicielem prowadzonego samochodu. Wobec prowadzącego pod wpływem alkoholu samochód należący do innej osoby, leasingodawcy czy banku — sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu.
Jak określa się tę kwotę?
Jeżeli samochód posiada ubezpieczenie AC, za jego równowartość zostanie przyjęta wartość pojazdu uwzględniona w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo.
W razie braku ubezpieczenia AC, przyjęta zostanie średnia wartość pojazdu z uwzględnieniem marki, modelu, roku produkcji, typu nadwozia, rodzaju napędu i silnika, pojemności lub mocy silnika oraz przybliżonego przebiegu, na podstawie dostępnych danych (bez powoływania się na biegłych).
Jeśli nie będzie możliwe oszacowanie średniej wartości pojazdu ze względu na je
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS