– 2020-04-10 09:55:11
Wysiłek fizyczny jest bardzo wskazany. Jednak kiedy borykamy się z różnymi problemami zdrowotnymi to, jaki wysiłek podejmiemy, w jakim wymiarze czasowym zawsze powinniśmy skonsultować z naszym lekarzem. Jedną z bardziej uniwersalnych dyscyplin sportowych, która zdecydowanie sprzyja naszemu zdrowiu nie obciążając nas za nadto jest jazda na rowerze. Uprawianie tego sportu może przynieś wiele korzyści, być odpowiedzią na wiele naszych problemów.
Czy jazda na rowerze wpływa na nasze kości
Bardzo ważnym czynnikiem, który sprzyja uprawianiu sportów rowerowych, jest fakt, iż jazda na jednośladzie nie obciąża stawów. Dlatego bardzo wiele osób posiadających problem z chodzeniem bez problemu pokonuje długie dystanse na rowerze. Nasz układ kostny lubi regularny wysiłek, dzięki temu zostaje on wzmocniony. Powoduje to znacznie mniejsze ryzyko uszkodzenia kości np. złamania. Jazda na rowerze ma także pośredni wpływ na procesy kościotwórcze w naszym organizmie. Poprzez ćwiczenia fizyczne, jak na przykład jazda na rowerze, oddziałujemy pozytywnie na cały organizm, jest to też jeden z wielu czynników, który wpływa na metabolizm kostny, co zaliczyć możemy do działań prewencyjnych przeciwko osteoporozie.
Wpływ jazdy na rowerze na poprawę pracy mózgu
Jazda na rowerze wpływa na naszą kondycję nie tylko tę fizyczną, także tę intelektualną. Istota biała w naszym mózgu to swoiste centrum komunikacji – to ta część jest odpowiedzialna za połączenie z drugą tkanką mózgu – istotą szarą. Wnikliwe badania przeprowadzone przez holenderskich naukowców pokazały jednoznaczny wpływ regularnych treningów na rowerze na szybkość przekazywania impulsów pomiędzy komórkami ludzkiego układu nerwowego. Skutki tego zjawiska są bardzo szerokie. Dzięki temu nasz mózg lepiej pracuje, mamy mniejsze problemy z podejmowaniem decyzji, poprawia się także nasza pamięć.
Jak jazda na rowerze wpływa na poprawę zdrowia psychicznego i redukcję stresu
Stres odczuwamy wszyscy. Żyjemy w takich czasach, gdzie życie pędem, bez przystanków jest naszą codziennością. Jednak każdy z nas musi znaleźć swój sposób na redukcje stresu, ponieważ nasz organizm prędzej, czy później się zbuntuje. Jazda na rowerze może być idealnym sposobem na walkę ze stresem. Przejażdżka rowerem, jak każda aktywność fizyczna wpływa na wydzielenie przez nasz organizm endorfin, czyli hormonów szczęścia. Przez to jesteśmy spokojniejsi, ten rodzaj aktywności fizycznej pozwala także na walkę z depresją – jeżdżąc na rowerze wpływamy na zmniejszenie niepokoju i stresu, przez co nasze samopoczucie zauważalnie ulega poprawie. Jeżeli mamy stresującą pracę warto wybrać rower jako sposób dotarcia do miejsca pracy, w ten sposób już po drodze rozluźnimy się i do domu dotrzemy już spokojniejsi, co dla naszego zdrowia psychicznego jest nieocenione.
Wpływ jazdy na rowerze na poprawną masę ciała i nasze mięśnie
Właściwa masa ciała i szczupła sylwetka to nie tylko walory estetyczne. Otyłość to choroba, której konsekwencje są naprawdę poważne. Na szczęście regularna jazda na rowerze może pomóc nam w drodze po zdrowie i idealną sylwetkę. Podczas treningu rowerowego pobudzone zostają nasze mięśnie, które do wykonania swojej pracy potrzebują zasilenia paliwem, jako które wykorzystują nasze komórki tłuszczowe. Jeżdżąc na rowerze stymulujemy nasze mięśnie, przez co redukcji ulega nagromadzona tkanka tłuszczowa. Warto zauważyć, że już krótka przejażdżka przynosi pozytywne efekty.
Wpływ jazdy na rowerze na walkę z cukrzycą
Opisana powyżej praca mięśni skutkuje jeszcze w jeden bardzo ważny dla naszego zdrowia sposób- przy okazji spalania energii, dochodzi do normalizacji poziomu cukru we krwi. Jest to bardzo ważny aspekt jazdy na rowerze dla osób zmagających się z cukrzycą. Wymagająca – wytrzymałościowa jazda na jednośladzie pozwala ustabilizować poziom cukru, równie dobrze, jak leki. Jeżdżąc na rowerze regularnie, można wpłynąć na pozbycie się insulinoodporności. Jeżeli jednak nasza choroba jest w zaawansowanym stadium, warto przed wyprawami skonsultować się ze swoim diabetologiem, który podpowie jak odpowiednio przygotować się do takiej wyprawy (np. w jaki sposób zaplanować posiłki przed aktywnością).
Jazda na rowerze zwalcza żylaki i cellulit? Zdecydowanie!
Wybierając się na przejażdżki rowerowe, możemy przeciwdziałać powstaniu cellulitu i żylaków, a także zmniejszyć już powstałe. Ruchy, jakie wykonujemy podczas pedałowania działają zbawiennie na żylaki. Osoby borykające się z problemami żylnymi powinny wprowadzić jazdę na rowerze do swojej codzienności, ponieważ regularne treningi działają równie dobrze, jak terapia farmakologiczna. Jeżeli chodzi o redukcje cellulitu, to rower także może pomóc, jednak tutaj duże znaczenie ma typ roweru, który wybierzemy. Najbardziej skuteczne podczas walki ze znienawidzoną „skórką pomarańczową” są rowery trekkingowe, a także miejskie – jazda na tych rowerach powoduje zwiększoną pracę mięśni. Cellulit najczęściej dotyka niższych partii naszego ciała, a to one w największym stopniu pracują podczas jazdy na rowerze, redukując nagromadzoną w tych miejscach tkankę tłuszczową jednoczenie pozbywamy się „skórki pomarańczowej”.
Jazda na rowerze to same plusy: zadbamy o sylwetkę i pozbędziemy się wielu innych problemów ze zdrowiem. Jednak aby przyniosło to wymierny skutek, najważniejsza jest regularność.
Podobne tematy:
Najnowsze:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS