Jaworzno pomaga Ukrainie – rusza Miejski Punkt Koordynacji Zbiórek i Pomocy dla Ukrainy
Jaworzno pomaga Ukrainie
Hala MCKiS w Osiedlu Stałym przy ul. Inwalidów Wojennych 18 będzie miejscem, do którego mieszkańcy mogą od wtorku, 1 marca br. przynosić dary dla uchodźców z Ukrainy. Potrzebne rzeczy i żywność będzie można przekazywać codziennie (od poniedziałku do niedzieli) w godz. od 8.00 do 20.00. Pamiętajmy, że tylko tak skoordynowana przez służby miejskie, akcja pomocy może dotrzeć na Ukrainę. O rozsądną pomoc apeluje też Prezydent Paweł Silbert.
Miejsce przyjmowania darów: Parking przy Hali MCKiS w Os. Stałym w godz. 8.00-20.00 oraz główne wejście do obiektu.
– Skoordynowanie zbiórek darów dla Ukrainy umożliwi bardzo precyzyjne udzielenie pomocy w strefach wojennych w Ukrainie, jak i obywatelom Ukrainy już przebywającym w Polsce i w samym Jaworznie – wyjaśnia Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. – Koordynatorami akcji w Jaworznie są Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Jaworznie.
Niezbędne są NOWE i NIEUŻYWANE rzeczy, m.in.: koce, śpiwory, poduszki, pościel, środki higieny osobistej (mydła, szampony, pasty i szczoteczki do zębów, ręczniki), pieluchy, ręczniki papierowe, a także żywność trwała – puszki, pudełka, płatki, herbata, kawa, konserwy, pasztety itp. Potrzebne są również bandaże oraz opatrunki, leki przeciwbólowe, środki dezynfekcyjne, chirurgiczne maseczki oraz rękawiczki, taktyczne opaski uciskowe czy antyseptyki.
Osoby, które chcą udzielić pomocy uchodźcom z Ukrainy proszone są o kontakt z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jaworznie pod całodobowym numerem telefonu: 32 61 81 890 lub mailowo na adres: [email protected]. Pracownicy PCZK będą również udzielać informacji o aktualnych potrzebach.
– Dziękuję mieszkańcom Jaworzna za pomoc i wsparcie dla obywateli Ukrainy. Apeluję jednak o rozważne działania oraz skoordynowane z gminą akcje pomocy, które nie wprowadzą chaosu i będą działaniem zgodnym z wytycznymi Wojewody Śląskiego i Rządu RP. W naszym mieście dary dla uchodźców należy dostarczać do Miejskiego Punktu Koordynacji Zbiórek i Pomocy dla Ukrainy zlokalizowanego w Hali MCKiS w Osiedlu Stałym. Tam zebrane rzeczy zostaną posegregowane, ułożone na palety i przekazane do wojewódzkiego magazynu w Lublińcu – mówi prezydent Paweł Silbert. – Jednocześnie proszę, aby jaworznianie we własnym zakresie nie organizowali już dowożenia darów na granicę, gdyż może to utrudniać pracę służb na miejscu.
Ponadto w niedzielę, 27 lutego br. Kancelaria Premiera Rady Ministrów uruchomiła formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie. Tu można znaleźć m.in. zbiórki, zrzutki i wiele innych działań, które zapewniają pomoc uchodźcom. Formularz jest dostępny na https://pomagamukrainie.gov.pl/
Oficjalna lista produktów i środków zgodnie z wytycznymi Wojewody Śląskiego, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).
Odzież i okrycie:
-
koce zwykłe i termiczne,
-
śpiwory,
-
podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej,
-
materace,
-
ubrania (nowe lub używane w dobrym stanie),
-
płaszcze przeciwdeszczowe.
Środki higieny i czystości:
-
płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło,
-
dezodoranty,
-
pasta do zębów,
-
szczoteczki do zębów,
-
grzebienie,
-
bielizna damska, męska, dziecięca,
-
podpaski,
-
pampersy,
-
pieluchy dla dorosłych,
-
papier toaletowy i ręczniki papierowe,
-
ręczniki (w tym z mikrofibry),
-
worki na śmieci,
-
środki dezyfekujące/alkohol do dezynfekcji,
-
maski filtrujące lub jednorazowe.
Żywność:
-
woda,
-
żywność do szybkiego przygotowania (instant),
-
batony (w tym energetyczne),
-
bakalie, orzechy,
-
konserwy,
-
makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania,
-
narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)
Inne:
-
zapałki
-
baterie, powerbanki
-
oświetlenie, w tym latarki
-
świece
-
zestawy pierwszej pomocy
-
podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie)
Czego nie wysyłamy w ramach pomocy humanitarnej? UWAGA: produkty z poniższej listy nie będą przyjmowane!
-
broń palna (w tym gazowa, hukowa itp.),
-
broń biała,
-
hełmy, elementy opancerzenia, umundurowania,
-
inny sprzęt militarny i paramilitarny,
-
produkty, których wywóz z terytorium RP wymaga koncesji lub zezwolenia,
-
inne produkty, które nie stanowią pomocy humanitarnej.
Specjalny rachunek do wpłat na rzecz Ukrainy
Bank Gospodarstwa Krajowego w imieniu Narodowego Banku Ukrainy otworzył specjalne konto, na które od dziś można wpłacać pieniądze na pomoc Ukrainie. Środki trafią bezpośrednio do Narodowego Banku Ukrainy, który przeznaczy je na potrzebne działania. Wpłat na konto należy dokonywać w złotych polskich.
Więcej informacji znajduje się pod tym linkiem:
https://media.bgk.pl/179326-bgk-we-wspolpracy-z-narodowym-bankiem-ukrainy-otworzyl-specjalny-rachunek-do-wplat-na-pomoc-dla-ukrainy
Chcesz pomóc naszym sąsiadom z Ukrainy?
Jak informuje Związek Powiatów Polskich – https://www.zpp.pl/artykul/2429-chcesz-pomoc-naszym-sasiadom-z-ukrainy, możesz to zrobić m.in wspierając zbiórki, które są przeznaczane na najpilniejsze w danej chwili potrzeby, jak żywność, środki medyczne, materiały opatrunkowe czy higieniczne.
-
Polska Akcja Humanitarna (PAH): https://www.pah.org.pl/wplac/?form=ukraina wpłaty na pomoc bezpośrednią włączając w to żywność i inne formy wsparcia dla ludzi, którzy muszą uciekać ze swoich domów na konto: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772
-
Caritas Polska: https://caritas.pl/ukraina/ wpłaty na najpilniejsze potrzeby, żywność, środki higieniczne i zapewnienie podstawowej pomocy materialnej konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem UKRAINA lub SMS o treści “UKRAINA” pod numer 72052 (koszt to 2,46 zł z VAT)
-
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM): https://pcpm.org.pl/ukraina lub wpłaty na konto 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 z dopiskiem “Pomoc dla Ukrainy”. Środki zostaną przeznaczone na pomoc humanitarną, ewakuację ludności oraz wsparcie psychologiczne dla dzieci.
-
Polski Czerwony Krzyż (PCK): Wpłaty na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie pozostałych priorytetowych potrzeb. Konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem “UKRAINA” oraz na stronie https://pck.pl/wspieraj-nas/
-
Polska Misja Medyczna / Polish Medical Mission: Wpłaty na zapewnienie szybkiego wsparcia medycznego i zakup niezbędnych środków medycznych i przekazane lokalnej organizacji pomocowej – Czerwonemu Krzyżowi w Słowiańsku w obwodzie donieckim. https://pmm.org.pl/chce-pomoc#ukraina lub przelew na konto: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem UKRAINA
-
UNICEF Poland: Zbiórka na zapewnienie dzieciom m.in. bezpiecznych schronień i wsparcia psychologicznego, opieki medycznej, czystej wody i środków higienicznych: https://unicef.pl/chce-pomoc/nasze-akcje/pomoc-dla-ukrainy
-
Kierowanie środków finansowych na konto Fundacji Semper Fidelis na rzecz Archidiecezji Lwowskiej. Konto ww. Fundacji: Bank Pekao S.A. nr 10 1240 4751 1111 0010 8657 0263. W tytule przelewu należy wpisać “UKRAINA”.
#PomagamUkrainie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS