A A+ A++

Minister obrony narodowej Litwy, Arvydas Anusauskas zdradził nieco informacji na temat drona Bayraktar TB2, który wkrótce zostanie przekazany Ukrainie. Urządzenie początkowo miało zostać sfinansowane ze środków pochodzących ze zbiórki, ale ostatecznie za darmo podarowała je firma Bayraktar Makina. Wyjaśniamy, jakie uzbrojenie otrzyma “Jastrząb” i jakie są jego możliwości.

Jak już informowaliśmy, Andrius Tapinas, litewski dziennikarz i youtuber, zorganizował zbiórkę funduszy na zakup drona Bayraktar TB2 dla Ukrainy. Potrzebne środki udało się zebrać w zaledwie 3 dni. Zakup miał się odbyć za pośrednictwem ministerstwa obrony. Firma Bayraktar Makina zdecydowała jednak, że przekaże drona za darmo. Poprosiła też, aby pieniądze zebrane podczas zbiórki zostały przekazane na pomoc humanitarną. Aktualnie wiadomo, że część pieniędzy wydano na zakup 110 systemów EDM4S SkyWiper, więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Bayraktar TB2 dla Ukrainy

Bayraktar TB2, który trafi do Ukrainy, otrzymał nazwę “Jastrząb” (lit. Vanagos). Została ona wybrana przez Litwinów w drodze głosowania. Ustalono również, że dron dostanie standardowe wyposażenie, czyli inteligentne bomby naprowadzane laserowo MAM-L. Bayraktar TB2 to bezzałogowy dron rozpoznawczo-bojowy klasy MALE (ang. Medium-Altitude Long-Endurance), produkcji tureckiej, o którym często mówi się, że jest postrachem Rosjan. Trwająca w Ukrainie wojna zwróciła uwagę całego świata na jego możliwości oraz osiągnięcia.

Dron o masie startowej 650 kg ma długość 6,5 m, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 12 m. Jak informuje producent, maszyna może poruszać się z maksymalną prędkością 220 km/h, a jej prędkość przelotowa to około 130 km/h. Bayraktar TB2 może latać przez blisko 27 godzin. Jego zasięg szacuje się na 150 km. Pułap praktyczny dla tego drona to 5,5 km, a maksymalny nawet 8,2 km.

“Jastrząb”, który dotrze do Ukrainy najprawdopodobniej na początku lipca zostanie zintegrowana z inteligentnymi bombami naprowadzanymi laserowo MAM-L. Broń tego typu waży 22 kg i jest wyposażona w głowicę kumulacyjną (przeciwpancerną), odłamkowo-burzącą lub termobaryczną. Nadaje się do niszczenia czołgów, pojazdów opancerzonych czy eliminacji siły żywej. Po zrzuceniu bomba jest w stanie dotrzeć do ruchomego celu w odległości do 8 km lub 14 km, po zainstalowaniu systemu nawigacji inercyjnej, połączonego z systemem GPS.

ZOBACZ TAKŻE: Woda na “drugiej Ziemi” K2-18b. Pierwsze takie odkrycie w historii

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie tylko FED się liczy?
Następny artykułOdzyskano skradziony przez 24-latka rower