A A+ A++

Na niedzielne popołudnie scena Sali Papieskiej na Jasnej Górze zamieniła się w skrawek swojskiego polskiego krajobrazu z przydrożną kapliczką wśród pól i łąk. To dzięki Gali Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży Sancta Maria. W ogólnopolskim konkursie na temat „krzyży i kapliczek bliskich naszym sercom” wzięło udział prawie 900 uczniów od przedszkoli do szkół średnich i ośrodków szkolno-wychowawczych. Motywy cerkiewne znalazły się też w pracach plastycznych dzieci ukraińskich, które znalazły schronienie w Polsce. Galę poprowadzili najmłodsi z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 6 w Częstochowie.

W konkursie składającym się z trzech kategorii: muzycznej, plastycznej i literackiej wybrano 180 laureatów. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone.

Specjalne Grand Prix otrzymał Rusłan, chłopiec, który na co dzień opiekuje się maluchami z ukraińskich domów dziecka ulokowanymi w domu rekolekcyjnym Święta Puszcza w Olsztynie k. Częstochowy. Rusłan jest utalentowany muzycznie i zaprezentował ukraińską pieśń w duecie z małą Anią. Chłopiec, choć jeszcze słabo mówi po polsku, wyraził radość, że nie tylko on, ale i jego podopieczni mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu. – Jest super – ocenił galę.

Kierując się duchem integracji społecznej, konkurs skierowany był również do dzieci i młodzieży szczególnej troski.

Anna Rybowicz, prezes Stowarzyszenia „Sancta Maria” i wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Częstochowie pomysłodawczyni festiwalu, wyraziła radość z ogromnego zaangażowania dzieci i ich nauczycieli. – W tym roku szczególnie wzruszył mnie udział dziewczynki, która mieszka w ośrodku dla dzieci słabowidzących i niedowidzących w Rabce Zdroju. Przygotowała na konkurs plastyczny kapliczkę Matki Bożej Ludźmierskiej. Natomiast w edycji muzycznej gościliśmy Romów, przyjechała katechetka ze szkoły specjalnej z Wałbrzycha – opowiadał prezes.

A dziś na Gali wśród braw historię pastuszków z Fatimy zaprezentowały dzieci z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 5 w Częstochowie. Ku radości widowni w tej historii nie zabrakło polskich znanych motywów góralskich.

Tradycją Gali jest to, że prowadzą ją uczniowie. Dla Nikoli Kaczmarek z ósmej klasy to już kolejne takie wydarzenie. – Wiadomo, lekki stres jest, ale też trzeba do tego podejść z radością i humorem. Jasna Góra to ważne miejsce i piękne, więc to dodatkowy stres, ale będzie dobrze – opowiadała dziewczynka. Konferansjerki i konferansjerzy wystąpili w stylizowanych na ludowo strojach.

Przygotowanie dekoracji, w których znalazł się nawet drewniany tartak i rabaty z kwiatami i zasianym owsem trwało już od kilku tygodni.

Dziś Galę uroczyście zainaugurował przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Pogratulował dzieciom i młodzieży pięknego wykorzystania swoich talentów, różnorakich uzdolnień, natomiast organizatorom zaangażowania i przedsięwzięcia, które „przypomina, że polska kultura wyrosła też z wrażliwości chrześcijańskiej, maryjnej”. – To jest coś, co będzie pomagało w budowaniu dojrzałej osobowości tych młodych ludzi, będzie ich uczyło miłości do Ojczyzny – powiedział przeor.

– Gala od kilkunastu lat odbywa się na Jasnej Górze, bo to miejsce nas Polaków jednoczyło i jednoczy i to pragniemy też pokazać i tego nauczyć kolejne pokolenie – zaznaczył Piotr Włoczek, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Częstochowie. Placówka jest współorganizatorem konkursu. – Poziom bardzo wysoki, nie zazdrościłem jury, które musiało wybierać. Cała powierzchnia naszej hali sportowej, która liczy 550 m kwadratowych zasłana był pracami plastycznymi – opowiadał dyrektor.

Uznania dla talentów dzieci nie ukrywała Alicja Janowska, dyrektor częstochowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach. Podkreśliła też, że niewątpliwą wartością edukacyjną tego konkursu jest odkrywanie przez dzieci i młodzież małych historii swoich rodzinnych miejsc wpisanych w polski krajobraz w postaci kapliczek i krzyży.

Wśród prac literackich znalazły się np. poetyckie ujęcia wydarzeń związanych z krzyżem kopalni Wujek czy tajemnic pilzneńskich kapliczek. Były też refleksje dzieci o czasie pandemii, kiedy ich odizolowaniu towarzyszyła np. figurka Maryi w ogrodzie widziana z okna pokoju.

Patronat honorowym nad wydarzeniem objęli: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, o. Samuel Pacholski – przeor Jasnej Góry, o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych.

Patronat medialny objęło m.in. Radio Jasna Góra, a wśród darczyńców znalazło się wydawnictwo Paulinianum.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWicemarszałek Łukasz Smółka zaprasza do Trzebini na Festiwal Smaku
Następny artykułTeatr Ziemi Rybnickiej: Opera & Balet w Kinie. Stanisław Moniuszko „Halka”